Zamrożenie cen prądu dla rolników. Wicepremier Kowalczyk: wyższy limit zużycia byłby pomocą publiczną

- Zamrożenie cen prądu do 3000 kWh zużycia rocznie będzie znaczącą ulgą dla małego rolnika, wyższy limit zużycia prądu byłby niedozwoloną pomocą publiczną - powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, odnosząc się do rozpatrywanego w Sejmie projektu w tej sprawie.

2022-09-29, 11:21

Zamrożenie cen prądu dla rolników. Wicepremier Kowalczyk: wyższy limit zużycia byłby pomocą publiczną
Polska jest 6. producentem mięsa wołowego w UE.Foto: Shutterstock/TORWAISTUDIO

Zgodnie z projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r., w przyszłym roku ceny prądu będą zamrożone na poziomie z tego roku do limitu zużycia: 2000 kWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2600 kWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami i 3000 kWh w przypadku rodzin z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników. Po przekroczeniu wskazanych limitów zużycia, odbiorcy będą rozliczani za każdą kolejną kWh według stawek taryf lub cenników obowiązujących w 2023 r.

W RMF FM wicepremier Kowalczyk pytany, czy limit zużycia dla rolników nie jest za niski przy prowadzeniu hodowli, ocenił, że dla małego rolnika będzie to znacząca ulga.

- Nie można dużo więcej, bo byłaby to pomoc w rolnictwie, byłaby to niedozwolona pomoc publiczna. Inaczej się traktuje w przepisach europejskich gospodarstwo domowe - tu nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o pomoc, a inaczej traktuje się przemysł, w tym rolnictwo - wyjaśnił szef MRiRW.

Nowy wiceminister w resorcie

Wicepremier Kowalczyk odniósł się też do nowej roli Janusza Kowalskiego, polityka Solidarnej Polski. Zastąpił on wiceministra rolnictwa, pełnomocnika rządu ds. przetwórstwa Norberta Kaczmarczyka. Wicepremier oznajmił, że chce wykorzystać doświadczenie Kowalskiego w energetyce.

- Ma doświadczenie w sferze energetycznej, energia dla wsi, energia odnawialna dla wsi. Procedujemy zmianę pełnomocnika i zmianę kompetencji wiceministra. Chcę mu dać takie kompetencje, na których się zna, czyli energia - poinformował Kowalczyk.

REKLAMA

Posiedzenie w Sejmie

Sejm przeprowadzi dziś między innymi głsowania nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Przewiduje ona między innymi zamrożenie cen prądu w 2023 roku na poziomie z tego roku.

Czytaj także:

PAP/IAR/PR24.pl/mk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej