Inflacja w regionie przyspieszyła. Nowe dane z Czech, Węgier i Litwy
Inflacja w regonie Europy Środkowo-Wschodniej przyspieszyła. Ostatnie odczyty inflacji w Czechach, na Węgrzech i Litwie oscylują w granicach 20 proc. Eksperci za główne czynniki wzrostu cen podają drogie paliwa i kryzys wywołany wojną z Rosją.
2022-10-12, 12:00
Inflacja w Czechach ponownie przyspieszyła. We wrześniu wzrost cen towarów i usług wyniósł w ujęciu rocznym 18 procent. Jak podaje Czeski Urząd Statystyczny, to najwięcej od grudnia 1993 roku.
Analitycy spodziewali się, że inflacja utrzyma się na sierpniowym poziomie 17,2 procent, gdy po raz pierwszy od trzynastu miesięcy spowolniła. Wrzesień przyniósł jednak kolejny wzrost tempa inflacji.
Największy wpływ miały na to ceny energii. Gaz ziemny był o 86 procent droższy niż przed rokiem, paliwa stałe o niemal 56 procent, a prąd o prawie 38 procent. Wciąż odczuwalny był także wzrost cen żywności, w tym podstawowych produktów, jak mąka czy nabiał, jednak w całym segmencie inflacja spowolniła.
Posłuchaj
REKLAMA
Cytowani przez Czeską Agencję Prasową eksperci nie przewidują, aby 18-procentowa inflacja przyczyniła się do ponownego podniesienia przez radę banku centralnego głównej stopy procentowej. Obecnie jest ona na poziomie 7 procent. Według części analityków, Czechy zbliżają się do szczytu inflacji.
Wzrost cen na Węgrzech
Inflacja na Węgrzech wyniosła 20,1 procent. Poinformował o tym Węgierski Centralny Urząd Statystyczny. Większość ekonomistów spodziewała się takiego poziomu inflacji. W sierpniu wzrost cen był o ponad cztery procent niższy.
Posłuchaj
Wzrost cen o jedną piątą w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku jest spowodowany wieloma czynnikami - między innymi wojną na Ukrainie, drogimi paliwami i energią. To wszystko przekłada się na wzrost kosztów produkcji, a finalnie na wzrost cen.
REKLAMA
Węgierscy statystycy poinformowali, jakie produkty zdrożały najbardziej w ciągu roku. Na pierwszym miejscu znalazł się gaz ze wzrostem ceny o 135 procent. Na pozostałych pozycjach pierwszej dziesiątki są podstawowe produkty spożywcze. Chleb pszenny zdrożał o ponad 90 procent. Podobnie mąka tortowa.
Po ogłoszeniu wrześniowego odczytu inflacji Węgry stały się czwartym krajem w Unii Europejskiej, w którym wzrost cen przekroczył dwadzieścia procent. Pozostałe trzy, to państwa bałtyckie.
Inflacja na Litwie
Litwini zmagają się z najwyższą od 26 lat inflacją. Tamtejszy Departament Statystyki podaje, że we wrześniu przekroczyła ona 24 procent.
Posłuchaj
Roczna inflacja na Litwie wyniosła dokładnie 24,1 procent. Departament Statystyki zwraca uwagę, że tak wysokiego wzrostu cen na Litwie nie notowano od sierpnia 1996 roku. Największy wpływ na to miał wzrost cen ogrzewania, prądu, gazu, paliw i smarów, samochodów, mleka i produktów mlecznych, chleba i innych wypieków, a także mięsa, oleju oraz usług gastronomicznych.
REKLAMA
Ceny towarów konsumpcyjnych wzrosły w ciągu roku o prawie 29 procent, a usług - o 13 procent.
PolskieRadio24.pl/ IAR/ PAP/ mib
REKLAMA