Centra handlowe ograniczają zużycie energii. "Firmy na wyścigi wdrażają programy oszczędnościowe"

Już nie tylko poszczególne placówki, ale całe centra handlowe przechodzą na tryb mniejszego zużycia prądu. Szykują się nawet na możliwe ograniczenia w jego dostawach - pisze "Rzeczpospolita". Dziennik podkreśla, że droga energia uderza w biznes, a sklepy są sektorem poszkodowanym wyjątkowo mocno.

2022-10-18, 08:49

Centra handlowe ograniczają zużycie energii. "Firmy na wyścigi wdrażają programy oszczędnościowe"
Centra handlowe wdrażają rozwiązania, które pozwalają obniżać rachunki, ale pozostają bez wpływu na pracę sklepów, a także komfort pracowników i klientów.Foto: Pixabay

"Centra handlowe ponoszą ogromne koszty z tytułu ogrzewania i klimatyzacji, a sklepy spożywcze - z powodu ogromnej liczby sprzętu chłodniczego, pochłaniającego najwięcej prądu. W efekcie w obliczu kolejnych podwyżek cen i ryzyka ograniczenia dostaw energii firmy na wyścigi wdrażają programy oszczędnościowe" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Poradnik energetyczny

Cytowany przez gazetę Krzysztof Poznański, dyrektor generalny Polskiej Rady Centrów Handlowych, wskazuje, że za 60-80 proc. wydatków energetycznych obiektu odpowiadają wynajmowane powierzchnie handlowe, a za resztę - części wspólne.

Jak dodano, Polska Rada Centrów Handlowych przygotowuje dla swoich członków poradnik energetyczny wskazujący, jak centra handlowe mogą oszczędzać energię i redukować straty ciepła.

- To m.in. zmiana temperatury w pasażach i sklepach, ograniczanie i czasowe wyłączanie oświetlenia elewacji, reklam, parkingów czy korytarzy technicznych - tłumaczy Krzysztof Poznański.

REKLAMA

Jak pisze "Rz", zmiany widać w poszczególnych sieciach sklepów.

- Wdrażamy rozwiązania, które pozwalają obniżać rachunki, ale pozostają bez wpływu na pracę sklepów, a także komfort pracowników i klientów. Mowa między innymi o wygaszaniu oświetlenia zewnętrznego sklepu wtedy, gdy jest on zamknięty dla klientów. Rozważamy też skrócenie godzin otwarcia wybranych placówek, w przypadku których wiemy, że klienci nie robią w nich zakupów do późnych godzin wieczornych - mówi cytowana przez dziennik Patrycja Kamińska, rzecznik Netto Polska.

Efekty inwestycji

Gazeta zauważa, że inne sklepy teraz zbierają owoce prowadzonych od kilku lat inwestycji w podnoszenie efektywności energetycznej.

- W latach 2018-2021 Biedronka zmodernizowała 1.083 sklepy. Rekordowy pod tym względem był 2021 r.: wyremontowano 334 placówki, w pandemicznym 2020 r. było ich 267 - mówi Agnieszka Koc, dyrektorka działu ochrony środowiska w sieci Biedronka.

REKLAMA

Ponadto, centra handlowe realizują projekty oszczędnościowe "dosłownie rzutem na taśmę". Warszawska Galeria Północna uruchomiła właśnie 224 panele fotowoltaiczne.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej