Czy sztuka jest wieczna? Rozmowa z dr hab. Moniką Jadzińską

Zawsze wydawało się, że sztuka jest wieczna, a jeżeli coś ją zniszczy, to czynniki silniejsze niż ludzkie starania - trzęsienia ziemi, kataklizmy czy wojny. Dawne techniki i technologie pozwalały wierzyć w to, że sztuka ma atrybut wieczności. Jednak od początku XX wieku artyści przestali dbać o długowieczność swych dzieł. Na ten temat w Polskim Radiu 24 mówiła dr hab. Monika Jadzińska, dziekan Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie. 

2022-10-19, 10:10

Czy sztuka jest wieczna? Rozmowa z dr hab. Moniką Jadzińską
zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/Ysbrand Cosijn

Nietrwałe materie, krótkotrwałe efekty, sztuka efemeryczna i zmienna w czasie, konceptualizm i performance. To tylko fragment problemów, z jakimi stykają się konserwatorzy tego, co współczesne.

Okazuje się, że dawna twórczość nastręcza mniej problemów. Co nie znaczy, że konserwatorzy dzieł z minionych epok mają lekko. Przeciwnie, muszą opanować wiedzę z rozmaitych dziedzin, np. medycyny, botaniki, mineralogii czy chemii.

Paradoksalnie, na rozwój polskiej konserwacji i doprowadzenie krajowych wydziałów do światowego poziomu wpływ miała… wojna - zniszczenie naszego kulturowego dziedzictwa.

Jak teraz wygląda nauka na Wydziale Konserwacji i co stanowi największe wyzwania?

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Czy sztuka jest na zawsze? Rozmowa z dr hab. Moniką Jadzińską (Kwadratura kultury) 23:31
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Kwadratura kultury
Prowadzi: Monika Małkowska
Gość: dr hab. Monika Jadzińska (ASP w Warszawie)
Data emisji: 18.10.2022
Godzina emisji: 23.36

PR24/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej