Kiedy wrócą tanie loty? Eksperci studzą nadzieje

Podróże lotnicze stają się coraz droższe: bilety za 19 euro na Majorkę, do Paryża czy Londynu przechodzą do historii. Teraz pasażerowie będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni, ceny mogą wzrosnąć nawet o 25 proc. I tak na razie zostanie - pisze portal telewizji ZDF.

2022-10-23, 12:16

Kiedy wrócą tanie loty? Eksperci studzą nadzieje
W porównaniu do okresu przed pandemią, bilety lotnicze podrożały w Europie średnio o 25 proc.Foto: shutterstock.com/SSKSCK

- Latanie będzie droższe - mówi Michael O'Leary, szef irlandzkich niskokosztowych linii lotniczych Ryanair. Średnia cena biletu na trasę wzrośnie o 25 proc., do około 50 euro. Potwierdza to szef niemieckiej Lufthansy Carsten Spohr.

Ceny biletów już są wyższe, co wynika z danych niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego. W sierpniu bilety były średnio nawet o 12,5 proc. droższe niż rok wcześniej, a ich ceny rosły szybciej niż inflacja, która była wtedy na poziomie 7,9 proc. W porównaniu do sierpnia 2019 r., czyli okresu przed pandemią, bilety podrożały nawet o 25 proc.

Rosną koszty

- Wzrosty cen biletów lotniczych nie powinny zaskakiwać, biorąc pod uwagę, że ceny energii i paliwa znacznie wzrosły od początku wojny na Ukrainie. W przyszłości pasażerowie będą musieli przyzwyczaić się do droższych biletów, i to nie tylko w przypadku Lufthansy - uważa Stefan Schoeppner, analityk Commerzbanku.

Wzrost cen wynika też z rosnących kosztów zatrudnienia personelu oraz, jak dodaje ekspert Heinrich Grossbongardt, "rozwoju w kierunku bardziej przyjaznych dla środowiska i klimatu paliw". Za wszystko to zapłacą pasażerowie.

Perspektywy na przyszły rok

Grossbongardt wyjaśnia, że wzrost cen wpłynie na popyt, który przed pandemią napędzały często "absurdalnie niskie ceny biletów". - Jeśli lot na Majorkę nie jest już dostępny za 19 euro, ale kosztuje 99 lub nawet 149 euro, to wielu zastanowi się, czy polecieć tam trzy razy w roku, czy może tylko raz - ocenia.

- Perspektywy dla branży lotniczej na przyszły rok pogarszają się - mówi z kolei Patrick Schuchter, ekspert ds. lotnictwa w funduszu inwestycyjnym Union Investment.

Konsumenci ostrożniejsi

- Jako konsumenci staliśmy się znacznie ostrożniejsi przez wysoką inflację, nie jesteśmy już skłonni do wydawania tak dużych pieniędzy. I prędzej czy później odbije się to również na przemyśle lotniczym - podkreśla.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak dodaje ekspert, rynek lotniczy nie może uciec od ogólnych praw popytu i podaży, co dotyczy również biletów. Ich oferta prawdopodobnie będzie rosnąć w nadchodzących miesiącach, kiedy linie lotnicze z Azji (np. z Chin) zaoferują więcej lotów.

- Wtedy ceny prawdopodobnie się obniżą, chociaż nie spadną do poziomu sprzed kryzysu - podsumowuje Schuchter.

PAP/IAR, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej