Nowa premier Włoch w expose: nie przehandlujemy Ukrainy za nasz spokój

Premier Włoch zapowiedziała pełne wsparcie dla walczącej o swoją wolność Ukrainę. Giorgia Meloni przedstawiła w Izbie Deputowanych założenia programowe swojego rządu.

2022-10-25, 13:53

Nowa premier Włoch w expose: nie przehandlujemy Ukrainy za nasz spokój

W ponad godzinnym expose Giorgia Meloni podkreśliła, że Ukraina walczy także o wolność Włoch. Dlatego jej rząd będzie udzielał Ukrainie wszelkiego wsparcia. - Myli się ten, kto wierzy, że przehandlujemy Ukrainę za nasz spokój. Poddanie się energetycznemu szantażowi Putina nie rozwiązałoby problemu. Otworzyłoby drogę dalszym żądaniom i szantażom - mówiła.

Giorgia Meloni zapowiedziała, że Włochy będą lojalne wobec NATO i Unii Europejskiej, ale będą walczyć z podziałem na państwa lepsze i gorsze. Powiedziała, że faszyzm był hańbą i przypomniała słowa św. Jana Pawła II, który powiedział jej, że wolność to nie robienie tego, co nam się podoba, ale prawo do robienia tego, co należy.

"Rząd nie zamierza hamować lub sabotować UE"

Poinformowała, że jej rząd uzgodni z Komisją Europejską zmiany w Krajowym Planie Odbudowy, by zoptymalizować wydatki, "przede wszystkim w świetle podwyżek cen surowców i kryzysu energetycznego".

W ponadgodzinnym wystąpieniu w niższej izbie włoskiego parlamentu szefowa rządu mówiła, że ten, kto stawia pytania dotyczące Unii Europejskiej, "nie jest wrogiem czy heretykiem, ale pragmatykiem, który nie boi się powiedzieć, że coś może lepiej funkcjonować".

- Potrzebna jest bardziej skuteczna integracja europejska, by stawić czoło wielkim wyzwaniom - stwierdziła Meloni. Zapewniła, że jej rząd będzie szanował reguły obowiązujące w UE i "wniesie swój wkład, by niektóre zmienić".

- Włochy mają obowiązek i prawo stać z wysoko podniesioną głową na forach międzynarodowych, w duchu konstruktywnym, bez poczucia niższości łącząc narodowe interesy ze wspólnym europejskim i zachodnim przeznaczeniem - dodała.

Jak to możliwe, że Unia Europejska, która powstała jako Europejska Wspólnota Węgla i Stali, 70 lat później zmaga się z problemami z dostawami energii? - pytała premier.

REKLAMA

Polityka prorodzinna

Ogłosiła, że jej rząd będzie działał na rzecz młodzieży, bo obecnie "Włochy nie są krajem dla młodych ludzi". Zapowiedziała politykę prorodzinną, by "wyjść z demograficznego zlodowacenia".

Odnosząc się do własnej przeszłości, gdy należała do młodzieżówki postfaszystowskiego Włoskiego Ruchu Socjalnego, oświadczyła: "Wbrew temu, co instrumentalnie twierdzono, nigdy nie odczuwałam sympatii czy bliskości z reżimami antydemokratycznymi, z żadnym reżimem, z faszyzmem włącznie".

Ustawy rasowe reżimu faszystowskiego nazwała "najniższym punktem we włoskiej historii". - To hańba, która naznaczy nasz naród na zawsze - powiedziała. Zasadę polityki migracyjnej, którą zamierza prowadzić, opisała następująco: "do Włoch nie przybywa się nielegalnie", "to nie przemytnicy ludzi będą decydować o tym, kto dostanie się do Włoch".

Złożyła także deklarację, że jej gabinet nie powtórzy "restrykcyjnego modelu" antypandemicznego. Na zakończenie swego expose premier oddała hołd świętemu Janowi Pawłowi II, który mówił, że wolność nie polega na robieniu tego, co się podoba, ale na prawie do tego, by robić to, co należy.

- Byłam zawsze wolną osobą, będę nią zawsze i dlatego zamierzam robić to, co muszę - dodała.

Czytaj także:

dn/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej