"Polska - Węgry - historia przyjaźni". Kolejna edycja konkursu

Po raz drugi Fundacja Instytut Studiów Wschodnich i Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka zorganizuje konkurs "Polska - Węgry - historia przyjaźni". Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił drugą odsłonę wydarzenia.

2022-10-25, 17:04

"Polska - Węgry - historia przyjaźni". Kolejna edycja konkursu
Polacy i Węgrzy, pomimo wielowiekowej przyjaźni, w wielu kwestiach się różnią.Foto: Jakub Szymczuk/KPRP

Jak zaznaczył minister Czarnek, pierwsza odsłona konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Z 2233 uczniów z całej Polski wyłoniono 52 laureatów.

Szef resortu edukacji i nauki podkreślał, że duże zainteresowanie było głównym powodem drugiej edycji konkursu.

- Tym razem będzie on poświęcony trzem wybitnym postaciom z historii Polski i Węgier - świętej Kindze, Józefowi Bemowi i Stefanowi Batoremu - te postacie łączyły w historii bardzo mocno nasze dwa narody - podkreślał Przemysław Czarnek.

Czytaj także:

Stosunki polsko-węgierskie przez wieki

Zakres tematyczny konkursu obejmuje stosunki polsko-węgierskie w okresie od XIV wieku do drugiej połowy XV wieku (lata 1320 do 1444). Konkurs składa się z etapu szkolnego i wojewódzkiego. Na obydwu etapach uczestnicy rozwiązują test pisemny składający się z 18 pytań i 2 pytań w formie wypowiedzi. Pomysłodawcą jest poseł Tomasz Zieliński, wiceprzewodniczący komisji edukacji i nauki.

Posłuchaj

Minister Czarnek o drugiej odsłonie konkursu (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Zakres literatury oraz zasady zgłoszeń konkursu dostępne są na stronie ministerstwa edukacji, który sprawuje honorowy patronat nad Konkursem.

ms/IAR

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej