Tajwan celem rządów Xi Jinpinga? "Gra toczy się o nowy porządek międzynarodowy"
- Xi Jinping wybrał nowych generałów i pokazał swoją perspektywę oraz swój cel jednowładztwa - integracja z Tajwanem za pomocą środków militarnych. Powiedział o tym, ale nie przekroczył czerwonej linii. Myślę, że tu toczy się gra o coś więcej, o nowy porządek międzynarodowy - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH.
2022-10-28, 21:10
Xi Jinping pozostanie przywódcą Chin. Komitet Centralny Komunistycznej Partii wybrał go na stanowisko Sekretarza Generalnego. Będzie to jego trzecia pięcioletnia kadencja. Wyboru dokonano na zakończenie trwającego tydzień Zjazdu KPCh. Głosowanie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.
"Chodzi o Tajwan"
O tym, jakie znaczenie ma skupienie władzy w rękach lidera chińskiej partii, opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 prof. Krzysztof Miszczak z SGH. Jak wskazał, "Xi Jinping zyskał absolutną dominację nad aparatem partyjnym, co zmienia także dużo dla ładu międzynarodowego".
- Xi ma między innymi władzę nad komitetem biura politycznego, które kieruje Chinami. Jest też szefem Centralnej Komisji Wojskowej, co jest bardzo ważne, ponieważ nominuje ono generałów. Ich ranga została podniesiona, ponieważ do komisji dokooptowano trzech nowych wojskowych, a to już kwestia międzynarodowa - mianowicie chodzi o Tajwan - powiedział.
Jak dodał, nowi generałowie są specjalistami od Tajwanu. - W ten sposób Xi pokazuje swoją perspektywę i swój cel jednowładztwa - integracja z Tajwanem za pomocą środków militarnych. Xi Jinping o tym powiedział, ale nie przekroczył czerwonej linii. Myślę, że tu toczy się gra o coś więcej, o nowy porządek międzynarodowy - skomentował ekspert, dodając, że "głównym celem Chin jest zdominowanie świata".
REKLAMA
Chińczycy zainwestują w port w Hamburgu
Gość audycji odniósł się także do chińskiej inwestycji w port w Hamburgu. Firma żeglugowa Cosco chce zainwestować w największym niemieckim porcie kontenerowym, by móc "skoncentrować tam swoje przepływy ładunków".
- Niemcy zawsze miały stanowisko średniego mocarstwa globalnego, gdzie gospodarka i handel odgrywają absolutnie pierwszorzędną rolę. Pamiętajmy, że Niemcy są bardziej uzależnione od Chin niż od Rosji. A Chiny to mocarstwo i ten kapitał wpuszczono do Niemiec - ocenił.
- Xi Jinping dąży do utworzenia nowego porządku na świecie? Eksperci nie mają wątpliwości
- Zmiany w kierownictwie Komunistycznej Partii Chin. Hongkońska prasa: będą większe niż się spodziewano
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: prof. Krzysztof Miszczak (SGH)
REKLAMA
Data emisji: 28.10.2022 r.
Godzina: 19.33
ng//PR24
REKLAMA