Kanada rusza z kolejną pomocą dla Ukrainy. Wyemituje specjalne obligacje
Premier Kanady Justin Trudeau poinformował, że "rząd Kanady zaoferuje obligacje, których sprzedaż będzie współfinansować pomoc dla Ukrainy". Kraj ten nałoży też nowe sankcje na Rosję.
2022-10-29, 04:34
O emisji obligacji Trudeau mówił podczas odbywającego się w Winnipeg w Manitobie XXVII Kongresu Ukraińskich Kanadyjczyków. Podkreślił, że rząd chce dać "wszystkim Kanadyjczykom możliwość bezpośredniej pomocy Ukrainie".
Pięcioletnie obligacje (Ukraine Sovereignty Bonds) będą oferowane przez rząd Kanady, a pozyskane w ten sposób środki będą przeznaczone na pomoc dla Ukrainy, w tym na wypłaty emerytur i zakup paliwa przed zimą.
Środki pozyskane ze sprzedaży obligacji zostanie przekazana Ukrainie za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland poinformowała, że nie została określona górna granica emisji, a obligacje bedą dostępne także dla "nie-kanadyjskich instytucji finansowych".
Pomoc dla Ukrainy
Finansowa pomoc Kanady dla Ukrainy wyniosła w br. 2 mld dolarów kanadyjskich (CAD). Wojskowa pomoc Kanady przekroczyła 600 mln CAD, a rząd federalny zapowiedział dalszą pomoc wojskową, w tym wsparcie przy rozminowywaniu.
REKLAMA
Kanada nałożyła też sankcje na 35 osób będących we władzach rosyjskich spółek energetycznych, w tym Gazpromu i spółek z grupy Gazpromu, oraz na sześć firm rosyjskiego sektora energii. Trudeau zapowiedział też, że Kanada ogłosi sankcje wobec winnych naruszania praw człowieka pracowników rosyjskiego wymiaru sprawiedliwości, w tym prokuratorów i sędziów, bezpieczeństwa – w tym policji, a także wobec pracowników więziennictwa.
Komunikat biura prasowego poinformował też, że pierwsze z 39 zapowiedzianych w czerwcu br. przez Kanadę pojazdów opancerzonych dla Ukrainy są dostarczane do Europy, ostatnie dostawy są spodziewane na koniec listopada.
Poza pomocą finansową, wojskową i humanitarną, Kanada uruchomiła też program dla ukraińskich naukowców. Do 20 ukraińskich naukowców będzie mogło przyjechać do Kanady i dalej prowadzić swoją działalność. Chodzi o zabezpieczenie możliwości odbudowy potencjału naukowego Ukrainy.
- Spotkanie szefa BBN z doradcą prezydenta USA. "Omówiliśmy aspekty zdolności obronnych NATO"
- Kolejne amerykańskie sankcje. Tym razem uderzyły w mołdawskich i rosyjskich oligarchów
- USA zaniepokojone retoryką Rosji. "Popełni poważny błąd, jeśli użyje broni jądrowej"
Zobacz także: Paweł Mucha w "Sygnałach dnia"
dz/PAP, IAR
REKLAMA