Premier Morawiecki podziękował Giorgii Meloni za jednoznaczne potępienie napaści Rosji na Ukrainę
Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Przekazał, że rozmowa dotyczyła m.in. bezpieczeństwa energetycznego w UE, a premier podziękował Meloni za jej "jednoznaczne i twarde" stanowisko wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę.
2022-11-02, 20:52
Jak przekazał rzecznik rządu, premier odbył rozmowę z nowo wybraną szefową włoskiego gabinetu w środę po południu.
Rozmowa dotyczyła bieżących tematów dwustronnych i europejskich. Polski premier podniósł między innymi kwestie bezpieczeństwa energetycznego i cen energii w Unii Europejskiej.
Mateusz Morawiecki podziękował za jednoznaczne i twarde stanowisko nowej premier Włoch wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę - poinformował Müller w komunikacie, zamieszczonym na rządowej stronie internetowej.
Przekazał, że premier Morawiecki pogratulował szefowej włoskiego rządu objęcia stanowiska i wyraził nadzieję na owocną współpracę. - Premierzy wyrazili także nadzieję na możliwość odnowienia współpracy w ramach polsko-włoskich konsultacji międzyrządowych - podkreślił rzecznik rządu.
REKLAMA
- Media: Rzym wysyła na Ukrainę najpotężniejszy sprzęt, jakim dysponuje
- Nowa premier Włoch w expose: nie przehandlujemy Ukrainy za nasz spokój
- Zgodzono się, że kluczową kwestią jest obecnie problem rosnących cen energii i koszty ponoszone przez społeczeństwa. Omówiono również kwestię migracji i ochrony granic - wskazał rzecznik rządu.
Nowy włoski rząd
Meloni w wystąpieniu w Senacie, poprzedzającym głosowanie, powiedziała, że "pokój osiąga się, dalej popierając Ukrainę, pozwalając jej się bronić".
REKLAMA
- To jedyna szansa, jaką mamy, by obie strony zdecydowały się przystąpić do negocjacji - mówiła.
Odnosząc się do kwestii kryzysu energetycznego, włoska premier stwierdziła: "Nalegamy na Unię, żeby udzieliła wspólnych odpowiedzi".
Zaznaczyła jednocześnie: "Nie wyrażamy gotowości do tego, by przejść od uzależnienia od rosyjskiego gazu do uzależnienia od chińskich surowców". - Nie wydaje mi się to nadzwyczaj inteligentną strategią - oceniła.
Stwierdziła ponadto, że "potrzebne są kroki, które w średnioterminowej perspektywie uwolnią Włochy od niedopuszczalnego uzależnienia energetycznego".
REKLAMA
PAP/IAR/in./kor
REKLAMA