"Wojna hybrydowa" instytucji UE z Polską. Saryusz-Wolski proponuje kontrofensywę m.in. ws. KPO

2022-11-08, 12:04

"Wojna hybrydowa" instytucji UE z Polską. Saryusz-Wolski proponuje kontrofensywę m.in. ws. KPO
W ocenie Jacka Saryusza-Wolskiego, unijne instytucje są na "wojnie hybrydowej" z Polską. Foto: Drop of Light/shutterstock

- Instytucje unijne używają prawnej i instytucjonalnej siły, żeby zwalczać demokratycznie wybrany rząd w Polsce - powiedział w Polskim Radiu 24 eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Jacek Saryusz-Wolski. Zaproponował też szereg sposobów polskiej odpowiedzi na działania instytucji UE.

- Instancje Unii Europejskiej - nie Unia jako taka - są po prostu w trakcie prowadzenia wojny hybrydowej przeciwko Polsce, notabene jest to strzelnie w plecy kraju frontowego. I wszystkie chwyty są dozwolone i odpowiedź, dlaczego: ponieważ mogą. Odpowiedzią powinna być kontrofensywa - ocenił eurodeputowany.

Szereg możliwości Polski

Jacek Saryusz-Wolski proponuje szereg działań, które może podjąć Polska. To między innymi zaskarżenie Komisji Europejskiej do TSUE za blokadę KPO, pożyczenie potrzebnych Polsce pieniędzy gdzie indziej, wyjście Polski z Funduszu Odbudowy i blokada kluczowej dla Fit for 55 dyrektywy podatkowej.

Europoseł sugeruje też przeprowadzenie referendum, w którym Polacy mieliby odpowiedzieć na pytanie, czy godzą się na wyższe ceny energii w związku z europejską polityką klimatyczną. Komisja Europejska grozi bowiem Polsce karami za wdrożenie obniżonej stawki VAT na nośniki energetyczne.

Negocjacje w sprawie KPO

W środę wizytę w Brukseli złoży minister do spraw europejskich Szymon Szynkowski vel Sęk. W planie ma między innymi spotkanie z wiceprzewodniczącą Komisji Verą Jourovą. Polski minister ma również rozmawiać z komisarzem odpowiedzialnym za sprawiedliwość Didierem Reyndersem. Tematem rozmów wysłannika polskiego rządu do Brukseli ma być polski Krajowy Plan Odbudowy.

Polski KPO został zatwierdzony w połowie czerwca, ale wypłaty funduszy jeszcze się nie rozpoczęły. Przedłużają się rozmowy w tej sprawie na linii Bruksela - Warszawa i polskie władze wstrzymują się z wysłaniem wniosku o przekazanie pieniędzy. Według Komisji Europejskiej warunkiem wypłaty jest wprowadzenie testu niezależności sędziego, zgodnego z unijnymi wymogami.

Czytaj także:

IAR/ mbl/pp

Polecane

Wróć do strony głównej