"To jest to, czego się spodziewaliśmy". Marszałkowski o przejęciu aktyw Gazpromu
- To jest to, czego się spodziewaliśmy po wszystkich latach problemów z Gazpromem. Kiedy wybuchła wojna i Gazprom zerwał kontrakt na dostawy gazu do Polski, to liczyliśmy, że również zrobi się porządek z udziałami w spółce EuRoPol Gaz - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
2022-11-14, 16:50
Rząd na wniosek Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przejął aktywa Gazpromu w Polsce - podała "Rzeczpospolita". Taką decyzję podjął minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Chodzi o udziały rosyjskiego koncernu w spółce EuRoPol Gaz, do której należy polska część gazociągu Jamał-Europa, za pośrednictwem którego przez ponad 20 lat przekazywano surowiec do Niemiec.
Jak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl, takie rozwiązanie było oczekiwane. - To jest to, czego się spodziewaliśmy po tych wszystkich latach problemów z Gazpromem. Kiedy wybuchła wojna i Gazprom zerwał kontrakt na dostawy gazu do Polski, to liczyliśmy, że również zrobi się porządek z udziałami w spółce EuRoPol Gaz - powiedział.
Polski rząd przejmie aktywa Gazpromu
Dodał, że sprawa ta jest bardzo istotna, między innymi ze względu na to, że Gazprom posiadał 48 proc. udziałów właśnie w EuRoPol Gazie. Gość audycji zwrócił też uwagę, że na koncie spółki zostały zgromadzone pieniądze, które miały być przeznaczone na wypłatę dywidend, które od ponad 10 lat nie były wypłacane ze względu na brak porozumienia głównych funkcjonariuszy, jakimi byli Gazprom oraz PGNiG. - Kwota dywidend rosła z roku na rok i w zasadzie była mrożona. Teraz, kiedy udziały spółki Gazprom zostaną przejęte, to będzie możliwość przejęcia tych pieniędzy i ich wypłacenia - zaznaczył ekspert.
Zapytany o wysokość zamrożonych kwot, gość audycji wskazał, że polityka EuRoPol Gazu polegała na tym, by nie informować o takich danych. - Jednak z nieoficjalnych informacji, które gdzieś krążyły w środowisku można powiedzieć, że ta kwota waha się od 1,5-2 mld zł. Więc to są dość spore pieniądze, zważywszy na sytuację, w której się znaleźliśmy - kryzysu energetycznego i możliwego kryzysu gospodarczego. Więc te pieniądze przydadzą się do realizowania polityki państwa oraz polityk konkretnych spółek - skomentował.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: Mariusz Marszałkowski
Data emisji: 14.11.2022 r.
Godzina emisji: 15.33
ng//IAR
REKLAMA
Polecane
REKLAMA