"Raport o inflacji" NBP. Co wpłynie na wzrost cen? Ekonomista wyjaśnia

NBP opublikował nowy "Raport o inflacji", w którym oszacował m.in. wzrost PKB i poziom CPI w kolejnych latach. O szczegółach tych prognoz opowiedział w Polskim Radiu 24 ekonomista dr Tomasz Wyłuda.

2022-11-14, 21:35

"Raport o inflacji" NBP. Co wpłynie na wzrost cen? Ekonomista wyjaśnia
Według centralnej ścieżki projekcji PKB wzrost w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., a w roku 2023 - 0,7 proc.Foto: Narodowy Bank Polski/Twitter

W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował listopadowy "Raport o inflacji". Wynika z niego, że informacje i dane, które napłynęły po zamknięciu projekcji lipcowej, przyczyniły się do obniżenia prognozy wzrostu gospodarczego w 2023 r., przy zbliżonej do poprzedniej projekcji oczekiwanej dynamice PKB w 2022 i 2024 r. Według centralnej ścieżki projekcji PKB wzrost w 2022 r. wyniesie 4,6 proc., w roku 2023 będzie to 0,7 proc., a w 2024 - 2 proc. Z kolei inflacja w tym roku wyniesie 14,5 proc., w przyszłym - 13,1 proc., natomiast w 2024 r. będzie to 5,9 proc.

Do danych przedstawionych przez NBP odniósł się na antenie Polskiego Radia 24 ekonomista dr Tomasz Wyłuda. Jak wskazał, "inflacja zdecydowanie uderzy po naszych kieszeniach". Dodał, że część z prognozowanego wzrostu cen odnotowaliśmy już w poprzednich kwartałach. - Natomiast w przyszłym roku niestety również będziemy musieli spodziewać się wyższych cen żywności. Ale na pewno dynamika wzrostu cen będzie spadać - podkreślił ekspert.

"Raport o inflacji" Narodowego Banku Polskiego

Jak dodał, wzrost cen żywności wynika z kilku czynników. Między innymi wpływ ma na to stabilność naszej waluty. - Przede wszystkim wynika ona ze spadku polskiego złotego do walut międzynarodowych, m.in. dolara amerykańskiego. Oczywiście troszeczkę złoty odrobił w ostatnich tygodniach, natomiast ten spadek i tak jest wyraźny - ocenił. Ekonomista zaznaczył, że innym istotnym czynnikiem jest także wzrost cen surowców energetycznych. - To przekłada się m.in. na ceny nawozów. To też będzie odbijać się na cenach żywności w kolejnych miesiącach - podkreślił.

Gość audycji zwrócił również uwagę, że wysokie ceny energii to nie tylko problem Polaków. - Mają go także inne kraje, na przykład Włochy czy Wielka Brytania. Oni mają dużo większe wzrosty cen energii niż Polska. Wynika to m.in. z tego, że są bardziej uzależnieni od gazu ziemnego - wskazał.

REKLAMA

Czytaj także:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Dr Tomasz Wyłuda o "Raporcie o inflacji" Narodowego Banku Polskiego ("Temat dnia"/Polskie Radio 24) 23:45
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Piotr Wąż

REKLAMA

Gość: dr Tomasz Wyłuda (ekonomista, Uniwersytet Opolski)

Data emisji: 14.11.2022 r.

Godzina emisji: 20.33

ng

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej