Umowa Orlen-MOL podpisana. Chodzi o sprzedaż udziałów w Lotos Paliwa
PKN Orlen podpisał z MOL Hungarian Oil and Gas Public Limited Company umowy w ramach finalizacji realizacji środków zaradczych KE dot. przejęcia kontroli nad Lotosem - podał Orlen. Trwają prace nad zakończeniem procesu zawarcia finalnej umowy nabycia od MOL stacji paliw na Węgrzech i na Słowacji.
2022-11-30, 14:53
Jak podano, z MOL zawarta została przyrzeczona umowa sprzedaży 100 proc. udziałów w Lotos Paliwa, za cenę, na którą składa się element stały w kwocie ok. 610 mln USD oraz element zmienny, zależny od wysokości długu netto oraz kapitału obrotowego Lotos Paliwa w dniu w którym podpisano umowę przyrzeczoną.
Podpisana została umowa sprzedaży paliw z Lotos Paliwa, obowiązująca w okresie do ośmiu lat od dnia jej wejścia w życie, a także umowa licencyjna określająca warunki korzystania przez Lotos Paliwa ze znaków towarowych wykorzystywanych na stacjach Lotos dla potrzeb przeprowadzenia ich rebrandingu po nabyciu udziałów w Lotos Paliwa przez MOL, obowiązującą w okresie pięciu lat od dnia jej wejścia w życie.
"Jednocześnie spółka informuje, że trwają prace nad zakończeniem procesu zawarcia finalnej umowy, na podstawie której podmioty z grupy kapitałowej Orlen nabędą od MOL stacje paliw zlokalizowane na Węgrzech i na Słowacji" - napisano.
Umowa z Aramco
Wcześniej PKN Orlen poinformował, że podpisał umowy z Aramco Overseas Company dotyczące finalizacji środków zaradczych wynikających z warunkowej decyzji Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli nad Lotosem.
REKLAMA
PKN Orlen poinformował, że "w celu wdrożenia środków zaradczych w obszarze rynku produkcji paliw oraz rynku hurtowej sprzedaży paliw określonych w decyzji Komisji Europejskiej z dnia 14 lipca 2020 roku wyrażającej warunkową zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Spółkę kontroli nad Grupą LOTOS (...) w dniu 30 listopada 2022 roku spółka podpisała z Aramco Overseas Company B.V. (...) przyrzeczoną umowę sprzedaży na rzecz Aramco 100 proc. udziałów w LOTOS SPV 1 Sp. z o.o.".
"Strategiczne znaczenie dla dostaw"
"W ramach transakcji, ogłoszonej już w styczniu 2022 r., PKN Orlen utrzymał 70 proc. udziału w rafinerii w Gdańsku o łącznych mocach przerobowych na poziomie 210 tys. baryłek dziennie, Aramco obejmie 30 proc. udziałów w rafinerii, 100 proc. biznesu hurtowego i 50 proc. udziałów w obszarze paliwa jet w BP Europa SE, operującego na 7 lotniskach w Polsce" - podał PKN Orlen w komunikacie.
Z kolei prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zauważył, że zamknięcie transakcji z Aramco ma strategiczne znaczenie dla dalszego zapewnienia dostaw surowca nie tylko do Polski, ale całego regionu.
- PKN Orlen sfinalizował transakcje z Aramco. Obajtek: strategiczne znaczenie dla zapewnienia dostaw surowca
- Nowy kompleks petrochemiczny w Gdańsku. Prezes PKN Orlen zapowiada wspólną inwestycję z Saudyjczykami
- Arabia Saudyjska obiecuje Europie więcej ropy. Udział może mieć w tym PKN Orlen
PAP/PAP Biznes/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA