Finansowanie mediów publicznych. Opozycja mija się z prawdą ws. przeznaczenia środków

Opozycja krytykuje poprawkę do ustawy budżetowej, która zwiększa finansowanie mediów publicznych, sprowadzając całą sprawę do przekazania "kolejnych milionów dla TVP". Środki te jednak przekazywane są i dla telewizji, i dla rozgłośni radiowych, m.in. w celu relacjonowania najważniejszych wydarzeń w kraju i na świecie czy realizacji przedsięwzięć kulturalnych - słuchowisk, koncertów, produkcji filmowych itd. 

2022-11-30, 17:20

Finansowanie mediów publicznych. Opozycja mija się z prawdą ws. przeznaczenia środków
Media publiczne relacjonują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, transmitują najważniejsze wydarzenia kulturalne, produkują filmy, słuchowiska, organizują koncerty. . Foto: Cezary Piwowarski/PR

Prawo i Sprawiedliwość przegłosowało na posiedzeniu sejmowej komisji finansów poprawkę do ustawy budżetowej, która zwiększa finansowanie mediów publicznych z 1 mld 995 mln na 2 mld 700 mln. Poprawkę zgłosił przewodniczący Komisji Finansów Publicznych, poseł PiS Andrzej Kosztowniak.

Na posiedzeniu komisji rozpatrywany był rządowy projekt ustawy budżetowej na rok 2023.

W reakcji na tę decyzję posypały się liczne głosy krytyki ze strony opozycji, sprowadzające poprawkę do "kolejnych milionów dla TVP". Opozycja, manipulując przekazem, chce kolejny raz uderzyć w politycznych rywali, posługując się propagandowym sloganem. Poseł Borys Budka grzmiał na Twitterze, że "PiS dosypał do reżimowej telewizji kolejne 750 mln. Od przyszłego roku 2,7 mld na przemysł nienawiści, hejt i pogardę. I na kampanię wyborczą obozu władzy", z kolei Izabela Leszczyna napisała, że "posłowie PiS przegłosowali kasę dla funkcjonariuszy partyjnych przebranych za dziennikarzy". Czego posłowie opozycji już nie dopowiedzieli?

Rekompensata trafi nie tylko do telewizji publicznej, lecz do całych mediów publicznych, czyli do Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz Audytorium 17, czyli 17 regionalnych rozgłośni radiowych. Posłom opozycji umknął fakt, że media publiczne to nie tylko TVP, lecz szereg instytucji i inicjatyw.

REKLAMA

Media publiczne relacjonują najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, transmitują najważniejsze wydarzenia kulturalne, produkują filmy, słuchowiska, organizują koncerty. Za mediami publicznymi stoją wybitni muzycy orkiestry radiowej, utalentowani reżyserzy, cała gama realizatorów, operatorów, dziennikarzy w ośrodkach regionalnych czy wszystkich specjalistów, dzięki którym nadawany jest dany program. 

Wkład w rozwój polskiej kultury, bezpieczeństwo na drogach i udział w największych sportowych imprezach

Polskie Radio emituje autorskie audycje muzyczne, programy publicystyczne, popularnonaukowe, edukacyjne, społeczne, rozrywkowe, familijne, religijne oraz słuchowiska i reportaże. Sam portal PolskieRadio24.pl publikuje codziennie najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata oraz udostępnia unikatowe serwisy specjalne, materiały archiwalne i multimedia.

Dwa lata temu powstało Polskie Radio Kierowców, które na bieżąco informuje słuchaczy oraz kierowców o wypadkach i sytuacji na drogach. Z kolei samo Polskie Radio zostało wyróżnione za wkład w edukację dot. bezpieczeństwa na drogach, odbierając nagrodę podczas uroczystości 20-lecia Inspekcji Transportu Drogowego.

Opozycja pomija również wkład mediów publicznych do polskiej kultury, czego przykładem są chociażby Nagrody Mediów PublicznychKrzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, podkreślił, że to wyraz hołdu, jaki media publiczne składają kulturze polskiej i jej najwybitniejszym twórcom. - Jest to uznanie roli kultury w naszym życiu, roli pierwszoplanowej. Wbrew dyskusjom, gorącym nieraz, o mediach publicznych i ich miejscu w życiu Polski to nie inne sprawy niż kultura są najważniejsze. To oferta, którą dostajemy jako media publiczne od twórców kultury, stanowi i przesądza o jakości treści tych mediów, oferty skierowanej do odbiorców - powiedział.

REKLAMA

Na antenach Polskiego Radia odbywają się liczne wydarzenia muzyczne, czego najlepszym przykładem są koncerty w Programie 2 Polskiego Radia z cyklu "Jazz.PL", w których występują legendarni polscy muzycy. <<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>.

Polskie Radio bierze również udział w najważniejszych wydarzeniach sportowych, wysyłając na miejsce wydarzeń własnych reporterów. Tworzy również serwisy specjalne, tak jak obecnie na Mistrzostwa Świata 2022 w Katarze.

Czytaj także: 

dn/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej