Do policji trafią dwa Black Hawki. Ekspert: wesprą działania służb i odstraszą grupy przestępcze
Dwa nowe śmigłowce Black Hawk S70i pojawią się niebawem w policyjnych hangarach. To efekt podpisanych w piątek w Warszawie umów między Policją, Strażą Pożarną, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i PZL Mielec. - Śmigłowce nie tylko poszerzą spektrum działań służb, ale wpłyną też odstraszająco na grupy przestępcze - mówi dla portalu PolskieRadio24.pl dr Bożenna Piątkowska, wykładowca i podinspektor policji w stanie spoczynku.
2022-12-09, 15:08
W ciągu najbliższych dwóch lat lotnictwo polskiej policji powiększy swój potencjał o dwa kolejne śmigłowce typu S-70i Black Hawk. W nowym hangarze Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP podpisane zostały dwie umowy: jedna trójstronna, z udziałem Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, która pozwoli na sfinansowanie zakupu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), a druga dwustronna na dostawę przez PZL Mielec nowych wielozadaniowych śmigłowców wraz z pakietem szkoleniowym, częściami zapasowymi i wyposażeniem.
Posłuchaj
Komendant główny policji generalny inspektor Jarosław Szymczyk o Black Hawkach (IAR) 0:12
Dodaj do playlisty
350 mln zł dofinansowania
Komenda Główna Policja otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 350 mln zł w ramach programu priorytetowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Głównym zadaniem śmigłowców będzie ochrona bioróżnorodności poprzez wspieranie między innymi akcji gaśniczych podczas wielkopowierzchniowych pożarów, w tym w parkach narodowych, ograniczanie skutków zagrożeń powodziowych, w tym wywołanych zatorami lodowymi w okresie zimy oraz wczesnowiosennych roztopów, jak również realizacja innych zadań ustawowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej.
Zakup sfinansowany będzie w 100 proc. ze środków NFOŚiGW zgodnie z umową trójstronną.
Inicjatorem pozyskania środków finansowych z NFOŚiGW była Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej, której kierownictwo na podstawie pozytywnych doświadczeń z ubiegłorocznych działań gaśniczych w Turcji oraz tegorocznych w Czechach dostrzegło możliwość szerszego wykorzystania śmigłowca S-70i Black Hawk w celu ochrony bioróżnorodności poprzez ochronę pożarową rozległych obszarów przyrodniczych.
REKLAMA
Trzy tego typu maszyny już od czterech lat wykorzystywane są w polskiej policji nie tylko do zadań typowo policyjnych, np. wspierania działań kontrterrorystów, policjantów prewencji, ruchu drogowego, ale także, jak to było przez kilkanaście ostatnich miesięcy, do monitorowania rejonu granicy polsko-białoruskiej czy wspomagania działań służb ratowniczych, np. straży pożarnej czy TOPR.
Lot policyjnego black hawka z sercem
Sam zakup to wsparcie służb i element odstraszający przestępców
O zdanie na temat najnowszych planów zakupowych zapytał portal PolskieRadio24.pl podinspektor policji w stanie spoczynku, wykładowcę, dr Bożennę Piątkowską - ekspert Wyższej Szkoły Bankowej w zakresie przestępczości gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem przestępstw paliwowych.
- Każdy dodatkowy sprzęt ma ogromne znaczenie dla policji. Zwiększa nie tylko spektrum działań służb. Każda wymiana lub zakup sprzętu, ale także pozyskanie większego doświadczenia i umiejętności przez samych funkcjonariuszy policji, działa odstraszająco na grupy przestępcze. Zniechęca do łamania przepisów. Stąd o takich zakupach jak sprzęt, w tym śmigłowce Black Hawk, należy szeroko mówić i informować - podkreśla dr Bożena Piątkowska.
Zdaniem inspektor sytuacja finansowa w policji się zmieniła.
REKLAMA
- Był okres, w którym policja była nieco gorzej dofinansowana w porównaniu do innych służb działających w Polsce. Na szczęście od jakiegoś czasu to się zmieniło. Więcej pieniędzy przeznaczonych jest na wsparcie jej działań, a szczególnie na wynagrodzenia. Zresztą to wynika z tego, że sam charakter służby się zmienił. Dawniej policjantem było się przez 24 godziny i siedem dni w tygodniu. Dzisiaj dla funkcjonariuszy służba ma bardziej konsumpcyjny charakter - pracuje się od godziny do godziny, zauważono to i wyciągnięto z tego wnioski - mówi Piątkowska.
Dr. Bożenna Piątkowska - fot. WSB
Wiedza, sprzęt i atmosfera pracy
Zakup black hawków nikogo nie powinien dzisiaj dziwić. Dlaczego? Ekspert podkreśla, że wymagania wobec policji stawiane ze strony społecznej są coraz większe.
- Oprócz oczywiście zwalczania i wykrywania wykroczeń, przestępstw czy też prowadzenia działań prewencyjnych policja jest angażowana w działania obronne kraju. Przykładem jest zeszłoroczny atak hybrydowy na granicę polsko-białoruską. Warto o tym pamiętać, oceniając formację. Jednak dużej zmiany w ocenie policji ze strony społeczeństwa nie spodziewam się z uwagi na fakt, że niewątpliwie policja to w dalszym ciągu organ represji - mówi Piątkowska.
Zdaniem eksperta wiedza policjantów i dostęp do sprzętu, m.in. takiego jak śmigłowce Black Hawk, powinny iść ze sobą w parze, by policja mogła często odnosić sukcesy.
REKLAMA
- Formacja nie może działać, posiadając tylko i wyłącznie wiedzę. Potrzebny jest też sprzęt. Między tymi elementami należy postawić znak równości. Wtedy dopiero przychodzą efekty w pracy funkcjonariuszy policji. Niemniej bardzo ważnym elementem jest też, o czym czasem zapominamy, atmosfera. W policji obowiązuje silnie przywiązanie, tak jak w innych służbach, do hierarchii. Nie można ulegać pokusie jej nadużywania. Chodzi tu o wszystkie próby wywierania nieuzasadnionej presji na podwładnych czy też zachowania mobbingowe. Jeśli ich nie ma, wtedy służba państwu i obywatelom będzie niczym czysta przyjemność - zauważ dr Piątkowska.
Amerykańskie śmigłowce
Śmigłowce typu S-70i Black Hawk zastąpiły zużyte maszyny starszej generacji. To wielozadaniowe maszyny transportowe o dużym zapasie mocy i znacznej prędkości przelotowej (297 km/h). Maksymalnie śmigłowiec tego typu osiągnąć może 350 km/h. Zatankowanie 1600 l paliwa pozwala na pokonanie nim około 700 km, czyli praktycznie odległości między dwoma najbardziej oddalonymi od siebie miejscami w kraju, a dzięki zamontowaniu na pokładzie jednego z black hawków dodatkowego zbiornika paliwa ten dystans jeszcze się zwiększa. Do obsługi potrzebnych jest co najmniej 3 członków załogi: dwóch pilotów i crew chief, czyli szef pokładu. Na pokład można zabrać do 13 pasażerów. Dotychczas policyjni lotnicy wylatali tymi śmigłowcami łącznie ponad 1940 godzin.
Posłuchaj
Inspektor pilot Robert Sitek naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji o nowych śmigłowcach 0:25
Dodaj do playlisty
Obecnie flota Lotnictwa Policji to 12 maszyn: 2 śmigłowce typu Mi-8, 2 - W-3 Sokół, 2 - Bell-206B-III Jet Ranger, 3 - Bell-407Gxi i 3 - S-70i Black Hawk (dwa z nich w służbie od 30 listopada 2018 r., a jeden od końca marca 2019 r.). Siedem z nich, w tym najnowsze policyjne śmigłowce, czyli dwa śmigłowce Bell-407GXi i trzy black hawki oraz starsze Mi-8 stacjonują w Zarządzie Lotnictwa Policji w Warszawie, pozostałe w bazach terenowych rozlokowanych na terenie kraju: w Szczecinie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu.
Zakup pierwszych trzech black hawków, które wykorzystuje obecnie polska Policja, sfinansowany był z Programu Modernizacji Służb Mundurowych podległych MSWiA i stanowił, z zakupionymi trzema maszynami Bell-407GXi, przełom w wyposażeniu lotnictwa policyjnego. S-70i cieszą się ogromnym zaufaniem pilotów. Dotychczas nigdy ich nie zawiodły, także podczas trudnych, zagranicznych misji.
REKLAMA
Powiększenie floty śmigłowców o kolejne nowoczesne maszyny, zakup specjalistycznego sprzętu obsługowego oraz modernizacja infrastruktury hangarowej w centralnej bazie i bazach terenowych to niezwykle ważny krok do unowocześnienia parku maszynowego Lotnictwa Policji, a tym samym do realizacji wielu różnorodnych zadań w zakresie bezpieczeństwa.
Posłuchaj
Do policji trafią dwa nowe śmigłowce Black Hawk S70i. To efekt podpisanych w Warszawie umów między Policją, Strażą Pożarną, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i PZL Mielec. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR) 0:55
Dodaj do playlisty
Czytaj też:
- Polscy policjanci i strażacy wrócili do domu z akcji gaszenia pożaru w Czechach
- Ogromny pożar lasu na Mazowszu opanowany. Z żywiołem walczyła załoga policyjnego Black Hawka
policja.pl/Maciej Naskręt/kor
REKLAMA