Cyfryzacja w wymiarze sprawiedliwości. Szybsze postępowania, obsługa online

Wiceminister sprawiedliwości Michał Woś powiedział, że resort w ostatnich latach wprowadził w sądownictwie rewolucję cyfrową, dzięki której jedna trzecia postępowań odbywa się wyłącznie online. Przekazał, że ministerstwo, w czasie gdy jego szefem jest Zbigniew Ziobro, wprowadziło kilkadziesiąt aplikacji, które przyspieszają postępowania.

2022-12-12, 18:25

Cyfryzacja w wymiarze sprawiedliwości. Szybsze postępowania, obsługa online
Resort w ostatnich latach wprowadził w sądownictwie rewolucję cyfrową - powiedział Michał Woś. Foto: IAR

Wiceminister Michał Woś zaznaczył, że resort wprowadził między innymi elektroniczny Krajowy Rejestr Sądowy.

- Tylko w tym roku już 655 tys. wniosków, prawie 200 tys. pism obsłużonych wyłącznie online. To jest system, w którym od początku do końca, od złożenia wniosku, przez proces orzeczniczy, po doręczeniu, wszystko dzieje się wyłącznie online, we wszystkich wydziałach rejestrów gospodarczych Krajowego Rejestru Sądowego zostało to pełne ułatwienie dla sędziów, orzeczników, dla urzędników, ale przede wszystkim dla stron - mówił Michał Woś.

Wiceminister powiedział, że resort uruchomił system e-doręczenia, dzięki któremu zostało doręczonych pięć milionów listów dla pełnomocników profesjonalnych. Z przeglądarki Elektronicznych Ksiąg Wieczystych w tym roku skorzystano 520 milionów razy.

Przydzielanie sędziów

Wiceminister Sebastian Kaleta powiedział, że został wprowadzony elektroniczny system przydzielania spraw sędziom, w którym wyznaczono sędziów do trzech milionów 800 spraw.

REKLAMA

- To jest maszyna losująca. Zdarza się, że w ostatnich latach mamy sędziów, którzy publicznie pokazują, jakie mają poglądy polityczne i czasami ci sędziowie są losowani do głośnych spraw, ale tak decyduje los. I lepiej, żeby decydował los, niż, żeby robił to ktoś intencjonalnie, ręcznie, bo wówczas jestem przekonany, że tego przypadków mielibyśmy więcej i z resztą w przeszłości było więcej tego typu spraw - mówił wiceminister.

Utrwalanie rozpraw

W zeszłym roku wprowadzono elektroniczny krajowy rejestr zadłużenia, który służy prowadzeniu spraw upadłościowych. Cyfryzacja dotyczy także przebiegu postępowania sądowego. W sprzęt do nagrywania jest wyposażone dwa i pół tysiąca sal sądowych, dzięki czemu utrwalono ponad dziewięć milionów rozpraw.

Podczas pandemii wprowadzono rozprawy online. W tej formule przeprowadzono 500 tys. postępowań przed sądami.

Zdalny dostęp do danych

Wiceminister Michał Woś zapowiedział, że w najbliższym czasie resort wprowadzi pełną informatyzację procesu karnego.

REKLAMA

- Przesyłanie, chociażby aktów oskarżenia, danych, akt postępowania będzie wyłącznie online i ta aplikacja jest na ukończeniu. Zdalny dostęp do danych - będzie można przeglądać akta postępowania. Rozwijamy jeszcze księgi wieczyste, nie tylko to, co się dzieje teraz, ale będą też integrowane z ewidencją budynków i gruntów, dzięki czemu ponad milion spraw znowu odejdzie z papieru a przejdzie w sferę wyłącznie cyfrową - powiedział Michał Woś.

Ma być także poszerzony system doręczeń oraz rozwijany portal informacyjny sądów.

Czytaj także:

IAR/fc

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej