more_horiz

"To system funkcjonowania układów jeszcze z komunizmu". Prof. Krysiak o konieczności reformy polskich sądów

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2022 10:17
- W polskim sądownictwie funkcjonuje system układów, który przetrwał z komunizmu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana). Gośćmi audycji byli także prof. Mieczysław Ryba (KUL) i prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki).
Prof. Krysiak o konieczności reformy polskich sądów: to system funkcjonowania układów jeszcze z komunizmu.
Prof. Krysiak o konieczności reformy polskich sądów: to system funkcjonowania układów jeszcze z komunizmu.Foto: shutterstock.com/kolbet

Tematem Debaty Polskiego Radia 24 było sądownictwo w PolsceW czwartek podczas spotkania z mieszkańcami Chojnic prezes Prawa i Sprawiedliwości mówił między innymi o konieczności reformy polskich sądów. - My w żadnym razie z tej sprawy nie rezygnujemy, nie mówimy, że to jest ponad nasze siły, że to nie do załatwienia - podkreślił i dodał, że "będziemy tę sprawę podejmować".

"System funkcjonowania układów"

Odnosząc się do polskiego wymiaru sprawiedliwości prof. Zbigniew Krysiak ocenił, że "jest tu kilka zagadnień, które łączą się ze sobą". - Po pierwsze taki system, który przerwał z komunizmu, funkcjonowania takich układów - wskazał. Dodał, że "on przetrwał, jednak nie można powiedzieć w ten sposób o wszystkich sędziach". - To jednak przenosi się na kolejne pokolenia - podkreślił.

Swoim zdaniem podzielili się także prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i prof. Jacek Reginia-Zacharski z Uniwersytetu Łódzkiego.


Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
50:26 Debatapr24.mp3 Goście Debaty PR24 o konieczności reformy polskich sądów (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Debata PR24

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Mieczysław Ryba (KUL), prof. Jacek Reginia-Zacharski (Uniwersytet Łódzki) i prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana)

Data emisji: 10.12.2022

Godzina: 09.06

jb

Zobacz także

Zobacz także