Huby żywnościowe sposobem na bezpieczeństwo Afryki. Zełenski o nowym pomyśle Ukrainy

- Naszą bardzo ważną inicjatywą jest utworzenie hubów żywnościowych w Afryce - powiedział w czwartek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Odniósł się w ten sposób do planów zapewnienia bezpieczeństwa dostaw żywności dla tego kontynentu.

2023-01-13, 07:09

Huby żywnościowe sposobem na bezpieczeństwo Afryki. Zełenski o nowym pomyśle Ukrainy
Ukraina należy do światowej czołówki eksporterów zbóż.Foto: Elena Larina/ Shutterstock

- Mieszkańcy krajów Afryki już zrozumieli, że bezpieczeństwo różnych państw bezpośrednio zależy od eksportu ukraińskiej żywności - ocenił w czwartek w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

- Chcemy utrwalić to (bezpieczeństwo) na poziomie instytucji, konkretnych obiektów, hubów, (a także) konkretnych gwarancji stabilności (dotyczących) żywności, które będą funkcjonować i staną się jednym z nowych fundamentów relacji pomiędzy Ukrainą a krajami kontynentu afrykańskiego. (...) Nasza polityka zagraniczna wobec afrykańskich partnerów powinna osiągnąć nową jakość - dodał Wołodymyr Zełenski.

Ukraina stawia na Senegal

Wcześniej, na początku stycznia, minister polityki rolnej i żywnościowej Ukrainy Mykoła Solski zadeklarował, że Ukraina jest gotowa do zwiększenia eksportu produktów rolnych i rozważenia realizacji nowych projektów logistycznych w Senegalu.

Chodzi m.in. o tzw. huby zbożowe, których powstanie ma przyczynić się do przewidywalności sprzedaży, stabilizacji cen żywności w krajach afrykańskich oraz zapewnienia potrzebnych ilości zbóż odpowiedniej jakości.

REKLAMA

Ukraińskie ziemie orne pod rosyjską okupacją

- Pod okupacją rosyjską znajduje się ponad 20 procent ukraińskich gruntów ornych - oświadczył na początku roku minister rolnictwa Ukrainy Mykoła Solski podczas briefingu w agencji Ukrinform. Jak dodał, ziemie te należą do obszarów w największym stopniu zaminowanych. Jak opisywał, ziemie wykorzystywane rolniczo, które znalazły się pod okupacją, przed wojną głównie zasiewane były pszenicą ozimą, jęczmieniem, kukurydzą i słonecznikiem.

Mimo trwającej inwazji rosyjskiej Ukraina zebrała 60 mln ton zboża i zapewniła sobie żywność na 2023 rok - informował pod koniec 2022 r. premier Denys Szmyhal. Dzięki "inicjatywie zbożowej" wyeksportowano 15 mln ton produktów rolnych, z czego ponad 10 mln ton przez porty Ukrainy nad Dunajem. 

Posłuchaj

Wojna na Ukrainie wkracza w decydującą fazę - mówił w czwartek w Wilnie prezydent Litwy Gitanas Nauseda. W środę litewski przywódca wspólnie z prezydentami Polski i Ukrainy wziął udział w szczycie Trójkąta Lubelskiego we Lwowie - relacja Kamila Zalewskiego (IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

PAP, IAR/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej