Sztokholm: Minister Rau oddał hołd pochowanym w Szwecji uczestnikom powstania styczniowego
Przebywający z wizytą w Szwecji szef MSZ Zbigniew Rau oddał hołd powstańcom styczniowym pochowanym na katolickim cmentarzu na przedmieściach Sztokholmu. Niedawno minęła 160. rocznica wybuchu tego największego, narodowowyzwoleńczego zrywu przeciwko rosyjskiemu zaborcy.
2023-02-03, 11:21
Na nekropolii Haga Norra w Solnej są pochowani między innymi Józef Alfons Hajdukiewicz oraz jego żona Olimpia Pietkiewicz. W 1863 r. Hajdukiewicz znalazł się w szeregach armii powstańczej i w kwietniu w bitwie pod Szeszolami został ranny.
Od jesieni 1863 r. wraz ze swoją późniejszą żoną Olimpią działał w Wilnie na rzecz powstania. Para, uciekając przed rosyjskimi represjami, przedostała się w 1866 r. do Szwecji, gdzie przybrała nazwisko Pomian.
Na cmentarzu Haga Norra pochowany jest też powstaniec styczniowy, delegat Rządu Narodowego na Skandynawię Józef Demontowicz, działacz ludowy i wicepremier (1924-25) w rządzie Władysława Grabskiego Stanisław August Thugutt, a także właściciel browaru w Żywcu arcyksiążę Karol Olbracht Habsburg, który w 1920 r. przyjął polskie obywatelstwo i walczył z bolszewikami. Na cmentarzu znajduje się również mogiła polskich sióstr z zakonu elżbietanek, które działają w Szwecji od 1866 r.
Zwrot Statutu Łaskiego
Piątek to drugi dzień wizyty szefa MSZ Zbigniewa Raua w Szwecji. Jeszcze dziś zaplanowano rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Szwecji Tobiasem Billströmem.
REKLAMA
W czwartek Rau odwiedził m.in. Bibliotekę Uniwersytecką w Uppsali, a także zwiedził zbrojownię Zamku Królewskiego w Sztokholmie.
W Uppsali przechowywany jest Statut Łaskiego z 1506 r. Prof. Rau powiedział dziennikarzom, że nie należy wykluczać możliwości zwrotu Polsce Statutu Łaskiego, a w Szwecji toczy się debata, czy ten dokument był prezentem, czy też dostał się do Szwecji w innych okolicznościach.
IAR/PAP/fc
REKLAMA