Rodzina 500+. Ile wniosków złożono? Prezes ZUS podała nowe dane
- Rodzice i opiekunowie złożyli ok. 1,7 mln wniosków o 500+ na kolejny okres świadczeniowy, co objęło około 2,7 mln dzieci. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał 82 proc. świadczeń - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
2023-02-13, 10:22
Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie wychowawcze "Rodzina 500 plus" na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r.
- Według danych z poniedziałkowego poranka rodzice i opiekunowie złożyli ok. 1,7 mln wniosków, co objęło ok. 2,7 mln dzieci. Przyznaliśmy 82 proc. świadczeń. Liczba dzieci, na które przyznaliśmy świadczenie, przekroczyła 2,2 mln. Cały proces przebiega sprawnie - powiedziała szefowa ZUS prof. Gertrud Uścińska.
Wnioski drogą elektroniczną
Przypomniała, że wnioski o świadczenie składane są jedynie drogą elektroniczną.
Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby je otrzymać na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do ZUS odpowiedni wniosek wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez aplikację mobilną mZUS na smartfony i tablety, Platformę Usług Elektronicznych ZUS, portal Emp@tia albo swoją bankowość elektroniczną.
REKLAMA
ZUS zachęca rodziców i opiekunów do składania wniosków przez aplikację mZUS. Można z niej korzystać na urządzeniach mobilnych z systemami operacyjnymi Android i iOS. Aplikację można pobrać ze sklepu Google Play lub Apple App Store.
Aplikacja mZUS zawiera funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku o 500 plus. Jeśli ktoś składał już wniosek w poprzednim okresie i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy wniosek na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem.
Osobie, która złoży poprawnie wypełniony wniosek do 30 kwietnia 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r. Jeśli złoży wniosek w maju - ZUS wypłaci świadczenie do 31 lipca wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca. Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu – ZUS wypłaci świadczenie do 31 sierpnia wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od czerwca, a jeśli w lipcu - ZUS wypłaci świadczenie do 30 września wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca. Z kolei na wniosek złożony w sierpniu - ZUS wypłaci świadczenie do 31 października wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.
Z programu Rodzina 500+ korzysta 7 milionów dzieci i młodzieży. Dotychczas polskim rodzinom wypłacono ponad 220 miliardów złotych.
REKLAMA
Świadczenie dla obcokrajowców
Świadczenie wychowawcze przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją "dostęp do rynku pracy".
Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.
Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.
- Program Rodzina 500+. Minister Maląg: już ponad 2,5 mln dzieci zostało zgłoszonych
- "Jeśli PiS straci władzę, programy społeczne mogą zostać zlikwidowane". Marlena Maląg ostrzega
- "Nie odwraca oczu od problemów". Minister rodziny o polityce społecznej rządu
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA