Postulaty organizacji C40. Rzecznik rządu: to robienie społeczeństwa z jednego szablonu

W Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu skomentował postulaty organizacji C40, dotyczące m.in. ograniczenia konkretnych grup żywności oraz radykalne zmiany w transporcie. Jak podkreślił Piotr Müller "nie można narzucać stylu życia każdemu człowiekowi. To co proponuje Lewica to jest zrobienie społeczeństwa z jednego szablonu. To nie ma nic wspólnego z różnorodnością i wolnością".

2023-02-16, 11:00

Postulaty organizacji C40. Rzecznik rządu: to robienie społeczeństwa z jednego szablonu
Piotr Müller o postulatach C40: to co proponuje Lewica to jest zrobienie społeczeństwa z jednego szablonu. To nie ma nic wspólnego z różnorodnością i wolnością. Foto: Shutterstock.com/Grand Warszawski

Organizacja C40 Cities zrzesza blisko 100 dużych miast, w tym WarszawęJak wynika z raportu "The Future of Urban Consumption in a 1.5C World" przygotowanego dla C40, aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o połowę do 2030 roku, należy wprowadzić radykalne działania w sześciu dziedzinach mających największy wpływ na emisję. Są to:

  • Budownictwo i infrastruktura miejska
  • Żywność
  • Transport prywatny
  • Ubrania
  • Sprzęt elektroniczny 
  • Transport lotniczy

Jeść tylko warzywa i całkowicie zrezygnować z auta?

W przypadku żywności rekomendacje m.in. dla Warszawiaków są konkretne. To m.in. 16 kg mięsa rocznie na osobę lub całkowite wykluczenie mięsa z diety w bardziej ambitnym wariancie. Dla porównania dziś przeciętny Polak zjada rocznie ponad 70 kg mięsa.

Autorzy raportu idą dalej i wymieniają: 90 kg nabiału na osobę rocznie lub w bardziej ambitnym wariancie całkowite jego wykluczenie. Porównując obecnie Polacy zjadają średnio ponad 200 kg nabiału w ciągu roku.

W przypadku transportu postulaty organizacji C40 są też bardzo jednoznaczne. Chodzi o zmniejszenie liczby posiadanych samochodów - do 190 na 1000 osób lub w ambitnym wariancie ich całkowite wykluczenie. Dla porównania dziś w Polsce jest ponad 600 aut na 1000 mieszkańców.

REKLAMA

"To nie ma nic wspólnego z różnorodnością i wolnością"

Takie "bzdurne rozwiązania, jeśli będą forsowane na pewno będziemy blokować" - zaznaczył Piotr Müller.

- Musimy zachować pewno rodzaju pluralizm. Nie można narzucać stylu życia każdemu człowiekowi. To co proponuje Lewica to jest zrobienie społeczeństwa z jednego szablonu. Te osoby mówią o tolerancji różnorodności, a tak naprawdę chcą wrzucić wszystkich na jeden szablon i wszyscy mają się zachowywać tak jak oni - mówił rzecznik rządu.

Strefy czystego transportu. Zalecenia KE

Miasto Warszawa, którym zarządza prezydent Rafał Trzaskowski, planuje także wprowadzenie strefy czystego transportu. Nie wjadą do niej diesle starsze niż 18 lat oraz auta benzynowe starsze niż 27 lat. Strefa miałaby zacząć obowiązywać w połowie przyszłego roku.

- Polska nie zgodziła się i nie zgodzi się na żadne ograniczenie w zakresie produkcji samochodów spalinowych i ograniczenie rejestracji samochodów spalinowych. To jest pierwsza sprawa, a druga kwestia, jeśli mówimy o strefach czystych w miastach, to my dajemy wolność samorządom. To samorządy mają decydować. W niektórych miastach może to być uzasadnione  w momencie, kiedy jest duże zanieczyszczenie powietrza - skomentował rzecznik rządu. 

REKLAMA

Czytaj także:

Zobacz: rzecznik rządu Piotr Müller w Programie 1 Polskiego Radia

Jedynka/PAP/IAR

asp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej