Kolejne szczątki rosyjskiej rakiety znalezione w Mołdawii. "To już czwarty przypadek"
Mołdawskie ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że na terenie kraju znaleziono kolejne szczątki pocisku z wojny na Ukrainie. To już czwarty taki przypadek od początku rosyjskiej agresji.
2023-02-16, 14:58
Szczątki pocisku odnaleziono na polu, tuż przy północnej granicy Mołdawii z Ukrainą niedaleko wsi Larga, w rejonie miasta Briceni. Odkryli go patrolujący granicę funkcjonariusze straży granicznej, którzy zabezpieczyli teren i wezwali na miejsce saperów a także prokuratora.
W tej chwili trwają tam czynności wyjaśniające. Trzeba między innymi sprawdzić czy rakieta nie zagraża ludności, czy nie zawiera materiałów wybuchowych.
Posłuchaj
REKLAMA
"Czwarty przypadek"
To już czwarty przypadek kiedy na teren Mołdawii spadają szczątki rakiety od początku wojny na Ukrainie. Jak zwykle ma to miejsce w czasie zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na cele na Ukrainie.
Podobne incydenty odnotowywano w Mołdawii pomiędzy końcem października ubiegłego roku i połową stycznia roku 2023. Po pierwszym z nich MSZ Mołdawii poinformowało, że uznało przedstawiciela rosyjskiej ambasady w Kiszyniowie za persona non grata.
Rosyjski pocisk wystrzelony z okrętu w pobliżu anektowanego Krymu wleciał w przestrzeń powietrzną Mołdawii, a następnie znalazł się nad terytorium Ukrainy. Rakieta minęła o około 35 km granicę Rumunii - poinformowały 10 lutego ministerstwa obrony w Bukareszcie i Kiszyniowie.
Plan przewrotu w Mołdawii
- Rosja posiada plany przewrotu w Mołdawii, które przewidują ataki dywersantów na budynki rządowe, w tym wzięcie zakładników, połączone z wykorzystaniem opozycji - ostrzegła w poniedziałek prezydent Maia Sandu, apelując do parlamentu o zwiększenie uprawnień służb bezpieczeństwa.
REKLAMA
Jak na razie pociski nie wyrządziły strat w ludziach. Tylko raz spadły na zabudowania. W jednym przypadku szczątki pocisku zawierały materiał wybuchowy. Niemal miesiąc temu rakietę odkryto również koło wsi Larga.
- Rosja zaatakuje Mołdawię? Szef wywiadu: planują to na 2023 rok
- Leopardy dla Ukrainy. Müller: Polska będzie się domagała formalnej zgody Niemiec
- Szczyt UE-Ukraina. Warszawa i Wilno koordynują działania ws. unijnej perspektywy Kijowa
IAR/PAP/jb
REKLAMA