Rosja próbuje zagarnąć cenne złoża na Ukrainie. Są warte majątek

2023-02-19, 10:47

Rosja próbuje zagarnąć cenne złoża na Ukrainie. Są warte majątek
Kopalnia litu. Ten surowiec jest używany do produkcji baterii do telefonów komórkowych, laptopów i innych urządzeń elektrycznych. A także do budowy aut elektrycznych.Foto: Evgeny_V/ Shutterstock

Ukraina posiada znaczne rezerwy metali przemysłowych, jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich oraz rezerwy litu. Ten ostatni metal jest kluczowy w zielonej transformacji, m.in. jako materiał do produkcji baterii litowo-jonowych. Cześć złóż surowców ukraińskich kontrolują obecnie Rosjanie.

Jak informuje w analizie Polski Instytut Ekonomiczny, ze wstępnych szacunków wynika, że na terytorium Ukrainy może znajdować się 500 tysięcy ton litu. Złoża znajdują się głównie w tzw. tarczy ukraińskiej (wołyńsko-azowskiej). Być może jest to jedno z największych złóż "białego złota" w Europie.

Nie tylko metale ziem rzadkich

Ukraina posiada ponadto 10 procent światowych rezerw żelaza oraz znaczne rezerwy manganitu, tytanu, galu i germanu. W 2021 roku zajęła 6. miejsce na świecie w produkcji rudy żelaza i 5. miejsce w jej eksporcie. Złoża te występują głównie w Zagłębiu Krzyworoskim, w którym znajduje się największa kopalnia odkrywkowa żelaza w Europie, w okolicy Krzemieńczuka i w Rejonie Biłozerskim.

Ukraina uplasowała się także na 5. miejscu w produkcji manganitu, 7. - tytanu, 3. - galu i 5. - germanu.

Zdecydowana większość złóż metali znajduje się na wschodzie kraju oraz w "tarczy ukraińskiej", która jest również kopalnią 22 metali rzadkich: berylu, (Obwód Żytomirski), cyrkonu (Obwód Doniecki) i rudy tantalu, niobu, i cyrkonu (Mazuriwka).

Część złóż pod rosyjską kontrolą

Łączną wartość złóż metali oznaczonych geologicznie w Ukrainie szacuje się na od 3 do 11,5 bln dolarów.

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego Rosjanie kontrolują obecnie złoża surowców naturalnych zlokalizowanych na terytorium Ukrainy o wartości 12,4 bln dolarów. Instytut powołuje się przy tym na dane SecDev.

Czytaj także:

Część z nich jest pod okupacją rosyjską od aneksji Krymu w 2014 roku i rozpoczęcia walk o Donbas. Wśród nich jest 42 procent ukraińskich metali i 33 procent metali ziem rzadkich.

Rosjanie przejęli kontrolę nad sześcioma złożami rud żelaza, dwoma kopalniami tytanu, dwoma rudy cyrkonu, jedną strontu i po jednej uranu, litu i złota.

IAR/PR24/akg

Polecane

Wróć do strony głównej