Obwodnica Gorajca na Lubelszczyźnie. GDDKiA wybrała wykonawcę inwestycji
Prawie 120 milionów złotych będzie kosztować obwodnica Gorajca w ciągu drogi krajowej numer 77. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała właśnie wykonawcę prac. Będzie nim konsorcjum na czele którego stoi firma Mosty Łódź. Obwodnica będzie miała ponad 6 i pół kilometra długości.
2023-02-28, 09:54
Obwodnica Gorajca będzie drogą jednojezdniową, dwupasmową o szerokości jezdni 7 metrów. W ramach inwestycji drogowcy zbudują też drogi do obsługi ruchu lokalnego. Planowane są trzy skrzyżowania skanalizowane, trzy przejazdy bezkolizyjne i most w ciągu DK74. Droga powstanie w nowym śladzie i będzie liczyć 6,6 kilometra długości. Ominie istniejącą zabudowę Gorajca po północno-zachodniej stronie obecnego przebiegu DK74. Nowa trasa przetnie dolinę rzeki Gorajec i włączy się do odcinka DK74 w miejscowości Gorajec Zagroble-Kolonia.
Przetarg na realizację drogi GDDKiA ogłosiła pod koniec września ubiegłego roku. Wpłynęło osiem ofert, wszystkie zmieściły się w zarezerwowanej kwocie na ten cel - 184 miliony złotych.
Szczególy inwestycji
Najkorzystniejszą ofertę, która opiewa na 119 milionów złotych zaproponowało konsorcjum firm Mosty Łódź (lider) oraz Antex II (partner).
Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie trasy, uzyskanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, wybudowanie obwodnicy, a następnie uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.
REKLAMA
Inwestycja będzie realizowana w systemie Projektuj i buduj. Powstanie w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. W województwie lubelskim program zakłada realizację obwodnic Janowa Lubelskiego, Dzwoli, Gorajca, Szczebrzeszyna i Zamościa - wszystkie w ciągu drogi krajowej 74 oraz Łęcznej (DK82) i Łukowa (DK63/DK76).
Kolejne obwodnice
W tej chwili trwają prace przygotowawcze dla obwodnic Janowa Lubelskiego, Szczebrzeszyna, Zamościa oraz Łęcznej i Łukowa. Poza obwodnicą Gorajca na etapie przetargu jest także obwodnica Dzwoli, która będzie realizowana razem z rozbudową DK74 na odcinku Janów Lubelski - Frampol.
Celem programu budowy stu obwodnic jest poprawa bezpieczeństwa na drogach, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. Ministerstwo infrastruktury, które stworzyło program argumentuje, że jego realizacja przyczyni się również do powstania nowych miejsc pracy oraz rozwoju firm wykonujących inwestycje drogowe.
- Rząd zbuduje nowe drogi. Premier Morawiecki: to program wart ponad 290 mld złotych
- Obwodnice Rypina oraz Brodnicy. Obie inwestycje otrzymają rządowe dofinansowanie
- Obwodnica Tucholi z rządowym dofinansowaniem. Wiadomo, kiedy zakończy się budowa
IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk
REKLAMA