Stopy procentowe w Polsce. Prezes Glapiński: kolejne podwyżki stają się mało prawdopodobne

Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp stają się mało prawdopodobne, ale jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

2023-03-15, 10:15

Stopy procentowe w Polsce. Prezes Glapiński: kolejne podwyżki stają się mało prawdopodobne
Prezes NBP: obecny poziom stóp NBP należy uznać za właściwy. Foto: PAP/ Tomasz Gzell

"Biorąc pod uwagę wyniki projekcji inflacji, kolejne podwyżki stóp stają się mało prawdopodobne, ale jest za wcześnie, aby mówić o obniżkach. Musimy mieć pewność, że inflacja spadnie w sposób trwały. Należy też dodać, że obecny poziom stóp NBP należy uznać za właściwy - napisał prezes NBP Adam Glapiński w liście odczytanym w środę podczas Forum Bankowego.

Zagrożenia dla banków

Szef banku centralnego odniósł się także do kwestii zagrożeń, jakie stoją przed sektorem bankowym. Zwrócił uwagę m.in. na wzrost ryzyka prawnego umów kredytów walutowych, wynikający ze stanowiska Rzecznika Generalnego TSUE. Rzecznik uznał, że banki nie mogą żądać wynagrodzenia za kapitał w sytuacji, kiedy umowa kredytu została uznana za nieważną.

- O ile nie zaproponują państwo korzystniejszych warunków ugód, to można się spodziewać regresu tego procesu - napisał prezes NBP w swoim liście. - Można żałować, że program ugód nie został wprowadzony na szeroką skalę, kiedy nawoływał do tego bank centralny - dodał. 

Obniżki stóp w IV kw.?

Podczas konferencji prasowej w ub. tygodniu Glapiński mówił, że liczy na możliwość obniżenia stóp procentowych w IV kw. 2023 r., ale podkreślał, że na razie Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie rozmawia na ten temat i rezerwuje sobie możliwość podwyższenia stóp. Według niego, o terminie możliwych obniżek będzie można powiedzieć więcej w połowie roku.

REKLAMA

Wcześniej podczas konferencji prezes NBP poinformował, że RPP nie ogłosiła zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pozostaje w trybie "wait and see".

RPP utrzymała w ub. tygodniu stopy procentowe bez zmian, w tym stopę referencyjną na poziomie 6,75%. Rada podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. (z poziomu 0,1%) do września 2022 r. W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.

Czytaj także:

PAP/ISBnews/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej