W czwartek Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Barbara Bartuś w Budapeszcie: trzeba mówić o tematach trudnych
W przeddzień Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w budynku parlamentu w Budapeszcie odbył się koncert muzyki dwóch najwybitniejszych kompozytorów obu krajów - Chopina i Liszta. W przemówieniach polityków, oprócz słów o przyjaźni, nie mogło zabraknąć bieżących, trudnych tematów.
2023-03-22, 20:53
Przyjaźń między Polakami i Węgrami to zjawisko wyjątkowe w Europie, ponieważ niewiele było w ponad tysiącletniej historii kontaktów między naszymi krajami problemów. O przyjaźni, w imieniu delegacji polskiego Sejmu, zapewniała w Budapeszcie poseł Barbara Bartuś.
"Trzeba mówić o tematach trudnych"
Zaznaczyła jednak, że trzeba również mówić o tematach trudnych, a takim niewątpliwie jest stosunek obu krajów do wojny na Ukrainie. Dodała, że Polska oczekuje od Węgier jedności w budowaniu silnej koalicji zapewniającej wspólne bezpieczeństwo.
Posłuchaj
- Dlatego z nadzieją oczekujemy na zapowiedzianą jeszcze na marzec decyzję Zgromadzenia Narodowego Węgier w sprawie ratyfikacji decyzji o rozszerzeniu NATO - powiedziała poseł Bartuś. - Prawdziwi przyjaciele potrafią siebie słuchać, potrafią siebie zrozumieć, ale nie zawsze muszą widzieć świat w ten sam sposób - powiedział János Latorcai - wiceprzewodniczący węgierskiego Zgromadzenia Narodowego.
Dzień Przyjaźni
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zapoczątkowano piętnaście lat temu. Prezydenci Polski Lech Kaczyński i Węgier László Solyom odsłonili wtedy w Györ pomnik dębu o dwóch pniach - symbol naszej przyjaźni.
REKLAMA
- Na Węgrzech odsłonięto popiersie rotmistrza Pileckiego. "Dowód przyjaźni i wspólne upamiętnianie bohaterów"
- Polsko-węgierska współpraca kulturalna trwa od dziesięcioleci
IAR/jb
REKLAMA