Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami. Morawiecki: kolejny przełom

2023-04-04, 13:00

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości od pierwszych dni swojego funkcjonowania przykładał ogromną wagę do tego, co robić w związku z trudnym losem osób z niepełnosprawnościami - zaznaczył podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Jak poinformował, rząd przyjął rozwiązanie wprowadzające nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnością.

Nowe świadczenie wspierające będzie wypłacane osobom z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia już od 1 stycznia 2024 roku. W drugim etapie - od 1 stycznia 2025 roku - świadczenie w wysokości 100 procent renty socjalnej otrzymają osoby niepełnosprawne ze średnim poziomem potrzeby wsparcia. Od roku 2026 świadczenie będą otrzymywać również osoby z kolejnymi poziomami potrzeby wsparcia. W ich przypadku będzie ono wynosiło 50 procent wysokości renty socjalnej.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że od 2015 roku podniesiono środki na wsparcie osób z niepełnosprawnościami od 15,5 mld do 40,5 mld złotych. - To chyba dużo mówi o naszych priorytetach - wskazał szef rządu i zarzucił poprzednikom Zjednoczonej Prawicy, że nie dbali o te osoby.

Posłuchaj

Premier Morawiecki: dzięki nam dynamicznie zaczęły rosnąć świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami (IAR) 0:34
+
Dodaj do playlisty

Nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami

- Dzięki skutecznej polityce budżetowej, naprawie finansów publicznych, możemy przeznaczać dodatkowe, potężne środki, które widać w rosnących wydatkach z budżetu na osoby z niepełnosprawnościami. To kolejny przełom w polityce społecznej - mówił Mateusz Morawiecki i zapowiedział "nowe świadczenie skierowane bezpośrednio dla osób z niepełnosprawnościami, które mają największą trudność w samodzielnym funkcjonowaniu".

Świadczenie to, poinformował Mateusz Morawiecki, wyniesie "nawet 200 proc. renty socjalnej, czyli niemal około 3200 zł". - To jest nowe świadczenie, które wydyskutowaliśmy podczas wielu debat ze środowiskami osób z niepełnosprawnościami - wskazał.

REKLAMA

Posłuchaj

Premier Morawiecki o nowym świadczeniu dla osób z niepełnosprawnościami (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

"Zasypujemy podziały"

- Odkąd Polacy powierzyli nam władzę, rok po roku zasypujemy podziały Polski przeoranej przez transformację. Krok po kroku przywracamy społeczeństwu ludzi, którzy przecież nie z własnej woli, nie z własnej winy, zostali czasami zepchnięci na margines neoliberalnego świata. W III Rzeczpospolitej wrażliwość społeczna była towarem deficytowym - mówił premier i oświadczył, że Zjednoczona Prawica "zerwała z darwinizmem społecznym neoliberałów".

Czytaj także:

Według premiera Morawieckiego, poprzednicy obecnego obozu rządzącego "do dziś uważają, że wszystkim zajmie się rynek". - Tymczasem wiemy doskonale, że zwłaszcza w odniesieniu do osób z niepełnosprawnościami, wszystkie środowiska wiedzą o tym doskonale (...), że tak zwana "niewidzialna ręka rynku" na zawsze pozostaje niewidzialna. I nikt się tymi osobami nie zajmuje - mówił.

Marlena Maląg: tworzymy nową historię we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami

Z kolei minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że ustawa o świadczeniu wspierającym osoby niepełnosprawne to wdrożenie w Polsce konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. - Dzisiaj tworzymy nową historię we wspieraniu osób z niepełnosprawnościami - stwierdziła.

REKLAMA

Posłuchaj

Marlena Maląg: nasza polityka jest oparta na solidarności społecznej, wsparciu drugiego człowieka (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Marlena Maląg podkreśliła, że nowe świadczenie da osobom niepełnosprawnym i ich opiekunom prawo do godnego i niezależnego życia. Dodała, że rozwiązania przyjęte w ustawie zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi z osobami niepełnosprawnymi.

Wysokość świadczenia to dwukrotność renty socjalnej, a świadczenie - jak zapewniła Malena Maląg - będzie co roku waloryzowane.

Nowe świadczenie jest upodmiotowieniem osoby z niepełnosprawnością, ale także zapewnieniem – tym, którzy dotychczas sprawowali opiekę – możliwości prowadzenia niezależnego życia, często powrotu na rynek pracy, ponieważ to świadczenie całkowicie odblokowuje możliwość pracy przez opiekuna - mówił również uczestniczący w konferenci wiceminister rodziny i polityki społecznej Paweł Wdówik.


ms/IAR, PAP, KPRM

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej