Wojna na Ukrainie. Na Morzu Czarnym okręty Rosji uzbrojone w osiem rakiet Kalibr
W akwenie Morza Czarnego Rosja utrzymuje w niedzielę 11 okrętów, w tym dwa podwodne, uzbrojone w osiem rakiet manewrujących Kalibr - powiadomiło ukraińskie Dowództwo Operacyjne Południe w sieciach społecznościowych.
2023-04-09, 12:30
Na Morzu Czarnym zgrupowanie (rosyjskie) składa się z 11 okrętów bojowych, liczbę jednostek przenoszących rakiety (od soboty) zwiększono dwukrotnie. Obecnie gotowe do zastosowania są dwa okręty podwodne z ośmioma kalibrami - powiadomiło Dowództwo Operacyjne Południe w komunikacie na Facebooku.
Ukraińska armia stale monitoruje zgrupowanie okrętów rosyjskich na Morzu Czarnym. Jednostki te mogą zostać zastosowane do ostrzałów rakietowych terytorium Ukrainy.
- Zełenski w Wielkanoc: możemy być różnych wyznań, ale tak samo wierzymy w wolność
- Zaciekłe walki pod Bachmutem, 40 szturmów Rosjan. Moskwa atakuje cywilów bombami kierowanymi
- "Ukraińcy są zdecydowani bronić miasta do końca". Polski wolontariusz opisuje sytuację w Bachmucie
Oceny w raporcie ISW
- Armia rosyjska używa artylerii, by zrekompensować zmniejszenie potencjału ofensywnego na froncie, a sama ofensywa najwyraźniej wygasa – ocenia w niedzielę Instytut Badań nad Wojną (ISW), analizując doniesienia z pola walki na Ukrainie.
ISW przytacza wypowiedź ukraińskiego wojskowego Iwana Tymoczki, który oświadczył w sobotę, że wojska rosyjskie kontynuują walki na całej linii frontu, ale ich potencjał ofensywny się zmniejsza.
M.in. w rejonie Bachmutu intensywność ataków na różnych kierunkach zmalała, ofensywa pod Awdijiwką utknęła, a siłom rosyjskim nie udało się zająć Marjinki, chociaż miasto zostało przez nich zrównane z ziemią.
Jednocześnie siły rosyjskie wykorzystują ostrzały artyleryjskie, by zrekompensować zmniejszenie potencjału ofensywnego. ISW zaznacza przy tym, że taktyka Rosjan polega na tym, że najpierw poprzez ostrzały całkowicie niszczą miejscowości, a dopiero potem rozpoczynają ataki piechoty.
Jednocześnie ISW twierdzi, że zdolność armii rosyjskiej do rekompensowania (przy pomocy artylerii) innych słabości i ograniczeń podważą utrzymujące się niedobory amunicji artyleryjskiej.
ISW ocenia również, że rosyjska kampania ataków rakietowych, której celem było zniszczenie ukraińskiej infrastruktury energetycznej poniosła całkowite fiasko i Rosja najwyraźniej zrezygnowała z tych wysiłków.
Zmasowane ataki rakietowe na ukraińską sieć energetyczną, które trwały od października ubiegłego roku, miały w zamierzeniu wywołać katastrofę humanitarną i zmusić Ukrainę do ustępstw, jednak celu tego nie udało się osiągnąć. Minister energetyki Ukrainy poinformował w sobotę, że kraj ten wznawia eksport energii elektrycznej.
IAR/PAP/in./
REKLAMA
REKLAMA