Wiceminister rolnictwa o ukraińskim zbożu: KE nie wywiązała się ze swoich zobowiązań
- Ukraińskie zboże miało iść przez Polskę tylko tranzytem, niestety KE nie wywiązała się ze swoich zobowiązań - powiedziała w Polskim Radiu 24 wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka.
2023-04-17, 08:03
Posłuchaj
Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka powiedziała, że pomoc Ukrainie nie może się odbywać kosztem polskich rolników. Odniosła się w ten sposób do kwestii zniesienia przez Komisję Europejską cła na ukraińskie zboże oraz importu tego zboża do Polski.
Na antenie Polskiego Radia 24 Anna Gembicka przypomniała, że ukraińskie zboże miało być jedynie tranzytowane przez Polskę. Wiceminister podkreśliła również, że od dłuższego czasu resort rolnictwa próbował skłonić Unię Europejską do wywiązania się z obietnic ułatwienia tranzytu ukraińskich produktów rolnych.
To nie jest zaskoczenie
- Od wielu miesięcy informowaliśmy KE, że trzeba podjąć konkretne działania żeby tę sytuację uzdrowić, więc trudno mówić tu o jakimś zaskoczeniu. Także Słowacja wprowadziła ograniczenia dotyczące wprowadzania tych produktów. Naszym śladem poszły też Węgry - podkreśliła Anna Gembicka.
REKLAMA
Posłuchaj
Zaznaczyła przy tym, że pandemia koronawirusa, a później wojna na Ukrainie pokazały, że "kwestia bezpieczeństwa żywnościowego powinna być kwestią priorytetową, obok bezpieczeństwa militarnego czy energetycznego".
"Kropla w morzu potrzeb"
Wiceminister wyjaśniała, że część środków z rezerwy kryzysowej UE została przyznana Polsce, ale to jest kropla w morzu potrzeb, gdyż większość tych propozycji, które realizujemy, będzie realizowanych ze środków krajowych.
Takie mechanizmy solidarnościowe pozwoliliby uniknąć ponoszenia wszystkich kosztów importu ukraińskiego zboża przez rolników krajach przygranicznych, między innymi w Polsce, Rumunii czy na Węgrzech.
REKLAMA
Konkret
W związku z napływem ukraińskiego zboża do Polski minister rozwoju i technologii wydał rozporządzenie o zakazie przewozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozwiązanie przedstawił w sobotę prezes PiS jako Konkret Jarosława Kaczyńskiego Dla Polskiej Wsi.
Dokument zakłada, że zakaz wwozu produktów rolnych z Ukrainy ma obowiązywać do 30 czerwca tego roku. Wymienia też w 18 punktach produkty, objęte zakazem. To zboża, cukier, susz paszowy, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, produkty z przetwórstwa warzyw i owoców, wina, wołowina, cielęcina, mleko i jego przetwory, wieprzowina, baranina, jaja, mięso drobiowe, alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, produkty pszczele, a także grupę produktów określonych jako pozostałe, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE), czyli między innymi żywe świnie, konie, bydło i mięso z uboju. Rozporządzenie zostało podpisane w porozumieniu z ministrem finansów i ministrem rolnictwa.
Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy mają dziś kontynuować rozmowy w sprawie ukraińskich zbóż.
- Radosław Fogiel: rząd stanął na wysokości zadania ws. węgla, podobnie będzie ze zbożem
- Ukraińskie zboże w UE. Premierzy Polski, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Słowacji żądają interwencji od szefowej KE
- Przed żniwami silosy w Polsce zostaną opróżnione. Minister rolnictwa: w portach priorytetem ma być zboże
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Audycja:
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Anna Gembicka (wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka)
Data emisji: 17.04.2023
Godzina emisji: 7.06
pp, mbl
REKLAMA