Upamiętnienie ofiar Zagłady. Dziś w Oświęcimiu odbędzie się Marsz Żywych

O godzinie 13:00 rozpocznie się w Oświęcimiu Marsz Żywych. Weźmie w nim udział około 10 tys. osób. Żydzi z całego świata oraz Polacy w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady od wielu lat przechodzą trasę między dwoma dawnymi niemieckimi nazistowskimi obozami śmierci.

2023-04-18, 04:30

Upamiętnienie ofiar Zagłady. Dziś w Oświęcimiu odbędzie się Marsz Żywych
Pierwszy Marsz Żywych odbył się w 1988 roku. Foto: Sylwia Penc / Forum

Trzykilometrową drogę śmierci między byłymi obozami Auschwitz a Birkenau, co roku ramie w ramie, przechodzą młodzi Żydzi z całego świata i Polacy oraz ocaleni od Zagłady. W tym roku marsz poprowadzi 42 ocalałych z Holokaustu, w tym Halina Birenbaum, która ukrywała się w bunkrze podczas powstania w getcie warszawskim. W uroczystościach weźmie także udział prezydent Włoch.

Podobnie jak przed laty sygnałem do rozpoczęcia marszu spod bramy z napisem "Arbeit macht frei" będzie dźwięk szofaru - baraniego rogu w żydowskiej tradycji nawołującego do pokuty. Główne uroczystość obędą się przy ruinach dawnych krematoriów, gdzie teraz stoi pomnik ofiar Holokaustu.

Motywem przewodnim tegorocznego Marszu Żywych będzie uhonorowanie heroizmu Żydów podczas Zagłady. Odbywa się on 80 lat po wybuchu powstania w getcie warszawskim, w 75. rocznicę powstania Izraela i 35. rocznicę pierwszego marszu.

Marsz Żywych w Oświęcimiu

Pierwszy marsz odbył się w 1988 roku. Kolejne odbywały się co dwa lata, a od 1996 do 2019 roku marsz odbywał się co roku. W najliczniejszym uczestniczyło 20 tysięcy osób, w tym delegacje z prawie 50 krajów. W Marszach szli między innymi prezydenci i premierzy Polski oraz Izraela, nobliści i duchowni różnych wyznań.

REKLAMA

Posłuchaj

Marsz Żywych w Oświęcimiu. Relacja Pawła Pawlicy (IAR) 0:59
+
Dodaj do playlisty

Marsz Żywych to przedsięwzięcie edukacyjne, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich.

Czytaj także:

Do momentu wyzwolenia, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób, głównie Żydów, a także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych. Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku.

REKLAMA

ms/IAR

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej