PE zagłosował nad "Fit for 55". Prof. Bobińska: gest samobójczy

- Dyrektywy i rozporządzenia pakietu "Fit for 55" zaszkodzą konkurencyjności produkcji UE. Europa będzie produkowała dużo drożej niż inne kraje świata - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Krystyna Bobińska, ekspert w dziedzinie gospodarki, transportu i energetyki z Instytutu Sobieskiego.

2023-04-20, 11:04

PE zagłosował nad "Fit for 55". Prof. Bobińska: gest samobójczy
"Fit for 55". Czy zielona transformacja rzeczywiście nam się opłaci?. Foto: Creative Lab / Shutterstock

Parlament Europejski przyjął we wtorek w pierwszym czytaniu kluczowe dyrektywy i rozporządzenia z pakietu "Fit for 55", które są konkretnymi aktami prawnymi ukierunkowanymi na ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z 1990 r.) i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. W głosowaniu przyjęta została m.in. reforma unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) i nowy graniczny mechanizm węglowy (CBAM). Powołany został również Społeczny Fundusz Klimatyczny (SCF).

Gość Polskiego Radia 24 zilustrowała to mapą UE na tle świata. - UE w proporcji to mały półwysep. Cały świat nie wdraża tego typu "idiotycznych" koncepcji. Każdy dba o swoje interesy i konkurencyjność. Dyrektywy i rozporządzenia pakietu "Fit for 55" zaszkodzą konkurencyjności produkcji UE. Europa będzie produkowała dużo drożej niż inne kraje świata. To jest gest samobójczy - powiedziała prof. Krystyna Bobińska.

Dodała, że wewnątrz UE są kraje słabiej rozwinięte. - Muszą nadrabiać dystans gospodarczy. Pakiet "Fit for 55" będzie w nie bił. Chodzi o wszystkie kraje, które wyzwoliły się spod sowieckiej okupacji. Jeżeli będziemy podnosić takie same koszty jako konsumenci, podatki na transport, linie lotnicze, ocieplanie domów, to spadnie nasz poziom życia - tłumaczyła. 

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że Polska nie poprze w Radzie UE żadnego z aktów prawnych, które zostały we wtorek przyjęte przez Parlament Europejski. - Koszty zrzucane są na ludzi. Dochody na głowę w Niemczech lub we Francji są trzy-czterokrotnie wyższe. Dla nas to będą ogromne wydatki i nie bardzo widzę możliwość ich amortyzacji. Zawsze zapłaci obywatel - podsumowała prof. Bobińska.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Krystyna Bobińska gościem Magdaleny Złotnickiej (Temat dnia/Gość PR24) 21:42
+
Dodaj do playlisty

W ramach głosowania w Parlamencie Europejskim przyjęto reformę systemu handlu emisjami, wedle której sektory już objęte systemem mają do 2030 r. obniżyć poziom emisji gazów cieplarnianych o 62 proc. w porównaniu z poziomem w roku 2005. Reforma zakłada też stopniowe wycofywanie bezpłatnych uprawnień do emisji w latach 2026-2034. Ponadto powstanie odrębny system ETS II dla paliw, które wykorzystuje się w transporcie drogowym i do ogrzewania budynków. W ramach systemu Unia wprowadzi opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów w 2027 r. (lub w 2028 r., jeżeli ceny energii będą wyjątkowo wysokie).

PE przegłosował też włączenie do ETS emisji gazów cieplarnianych z sektora żeglugi morskiej, a europosłowie zgodzili się także na przegląd ETS w odniesieniu do lotnictwa. Otwiera to drogę do zniesienia bezpłatnych uprawnień do emisji w tym sektorze do 2026 r.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzi: Magdalena Złotnicka 
Gość: prof. Krystyna Bobińska
Data emisji: 20.04.2023
Godzina emisji: 10.06

REKLAMA

PR24/jt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej