Baltic Pipe to dopiero początek. Gaz-Sytem i Energinet podpisały umowę o współpracy
Operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Danii podpisali umowę o współpracy. Celem jest przyspieszenie transformacji energetycznej i wzmocnienie regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie. Chodzi także o zapewnienie bezpiecznych i ciągłych dostaw gazu ziemnego gazociągiem Baltic Pipe.
2023-04-27, 11:28
"26 kwietnia br. operatorzy gazowych systemów przesyłowych z Polski i Danii podpisali Memorandum of Cooperation. Porozumienie ustanawia ramy współpracy pomiędzy Gaz-System i Energinet w celu przyspieszenia transformacji energetycznej i wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa energetycznego w Europie" - poinformował krajowy operator.
Jak wyjaśniono, celem współpracy obu operatorów jest zapewnienie bezpiecznych i ciągłych dostaw gazu ziemnego gazociągiem Baltic Pipe oraz rozwijanie nowych obszarów związanych z nisko i zeroemisyjnymi źródłami energii, w tym biometanem i wodorem.
Baltic-Pipe, biometan i wodór
Prezes Gaz-Systemu Marcin Chludziński podkreślił, że jego firma wspólnie z Energinetem zrealizowała Baltic Pipe, kluczowy projekt dla bezpieczeństwa energetycznego Polski.
- Wpisując się w cele polityki klimatycznej Unii Europejskiej chcemy mieć udział w ograniczeniu emisyjności gospodarki europejskiej. Podpisane porozumienie umożliwia podjęcie przez obie spółki skoordynowanych działań dla opracowania ram legislacyjnych oraz wdrożeniowych dla rozwiązań technicznych w obszarze przesyłu biometanu i wodoru - podkreślił.
REKLAMA
Prezes Energinetu Thomas Egebo wskazał, że obie firmy "koncentrują się obecnie na przyspieszonej dekarbonizacji poprzez zielone gazy i zwiększaniu regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu".
Jak podkreślono, obie spółki w umowie zadeklarowały "podjęcie współpracy w celu realizacji założeń klimatycznych UE poprzez opracowywanie i wdrażanie krajowych polityk i strategii z tego obszaru".
"W tym celu spółki będą ściśle współpracować na forum międzynarodowych organizacji branżowych. Dla realizacji tych działań powołają grupy robocze w kilku sektorach badawczo-rozwojowych, w tym Baltic-Pipe, biometan i wodór z udziałem specjalistów w tych obszarach" - podano.
Priorytety prezydencji w Radzie UE
Poinformowano też, że strony porozumienia uzgodniły, że będą aktywnie współdziałać przy realizacji priorytetów sektorowych przyszłej polskiej i duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2025 r.
REKLAMA
Porozumienie podpisano w Danii w obecności minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz duńskiego ministra klimatu, energii i zaopatrzenia Larsa Aagaarda.
Należący w 100 proc. do Skarbu Państwa operator systemu przesyłowego gazu Gaz-System odpowiada za przesył gazu ziemnego, zarządza najważniejszymi gazociągami w Polsce oraz jest właścicielem terminala LNG w Świnoujściu.
Jest właścicielem i operatorem części Baltic Pipe zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.
PR24.pl, IAR, PAP, DoS
REKLAMA
REKLAMA