PE może odebrać immunitet polskim europosłom. Prof. Legutko: to niewyobrażalna hucpa
- Wszystko wskazuje na to, że sprawa odebrania immunitetów europosłom ze Zjednoczonej Prawicy będzie procedowana w takim tempie, aby jej rozwiązanie nastąpiło w bliskości wyborów październikowych. A rozwiązanie pewnie będzie takie, że będzie wniosek o zdjęcie tych immunitetów. To hucpa niewyobrażalna - mówił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS prof. Ryszard Legutko.
2023-04-29, 17:39
W połowie lutego w Parlamencie Europejskim pojawił się wniosek o uchylenie immunitetu czworga polskich europosłów ze Zjednoczonej Prawicy - Beaty Kempy, Patryka Jakiego, Tomasza Poręby i Beaty Mazurek. Chodzi o akt oskarżenia złożony przeciwko tym politykom przez założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafała Gawła. Działacz został w Polsce skazany, jednak ukrywa się przed polskim wymiarem sprawiedliwości za granicą.
Ryszard Legutko: PE zajmie się immunitetami polskich europosłów w okolicach wyborów w Polsce
O sprawie immunitetu polskich europosłów mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Legutko. Gość audycji stwierdził, że sprawa jest procedowana i wiele wskazuje na to, że ma być procedowana tak, "aby jej rozwiązanie nastąpiło w bliskości wyborów październikowych". - Rozwiązanie pewnie będzie takie, że będzie wniosek o zdjęcie immunitetu. To jest oczywiście hucpa niewyobrażalna. (...) Coś takiego w ogóle nigdy nie powinno wyjść poza majaki tego dżentelmena - dodał prof. Ryszard Legutko.
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości ocenił, że Parlament Europejski jest instytucją skrajnie upartyjnioną, dominuje w nim jedna orientacja polityczna, a ekipa rządząca w Polsce jest uważana w PE za śmiertelnych wrogów, których trzeba zniszczyć. - Z punktu widzenia prawa i zdrowego rozsądku oraz zwykłej przyzwoitości, jest to skandal. To pokazuje upadek, degenerację tej instytucji - zaznaczył Legutko.
Polityk PiS odniósł się też w audycji do filmu Marcina Tulickiego z TVP zatytułowanego "Ich człowiek w Brukseli". Przypomniał głosowanie nad drugą kadencją Donalda Tuska jako przewodniczącego Rady Europejskiej, w którym to głosowaniu Polska wystawiła innego kandydata - Jacka Saryusza-Wolskiego. - Przewodniczący grup politycznych mówił wprost: "został pan wybrany dlatego, że pan walczy z Jarosławem Kaczyńskim i z partią rządzącą w Polsce". To było powiedziane expressis verbis - wyjaśnił prof. Ryszard Legutko.
REKLAMA
- Rosyjski oligarcha inspirował ataki na Polskę? Tarczyński ujawnia nowe informacje o aferze korupcyjnej w PE
- Kulisy policyjnego nalotu na siedzibę EPL. Czego szukali śledczy? W tle sprawa niemieckiego polityka
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: prof. Ryszard Legutko (europoseł PiS)
Data emisji: 29.04.2023
Godzina emisji: 16.35
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA