Reparacje wojenne od Niemiec. Wiceszef MSZ: orzeczenie TK byłoby kamieniem milowym
Wiceminister spraw zagranicznych Arkadiusz Mularczyk powiedział, że polski rząd podjął w ostatnim czasie wiele działań dotyczących reparacji od Niemiec. Jak zaznaczył w Programie 1. Polskiego Radia, orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które umożliwiłoby ofiarom II wojny światowej ubieganie się o roszczenia, byłoby "kamieniem milowym".
2023-05-08, 09:39
Wiceminister przypomniał postanowienie Sądu Najwyższego z 2010 roku, wedle którego nie można kwestionować immunitetu jurysdykcyjnego i pozywać państwa niemieckiego przed polskimi sądami.
- Mam nadzieję, że po trzynastu latach tę ścieżkę otworzy Trybunał Konstytucyjny, a polscy obywatele będą mogli dochodzić swoich roszczeń - powiedział gość Sygnałów Dnia i zaznaczył, że według niego uregulowanie tej kwestii jest konieczne, choć Niemcy uważają sprawę za zamkniętą.
Podobna sytuacja jak w Grecji czy Włoszech
Arkadiusz Mularczyk powołał się też na podobne sprawy rozpatrywane w Grecji czy we Włoszech.
- Tamtejsze Trybunały stwierdziły, że obywatele tych państw powinni mieć możliwość ubiegania się o odszkodowania od Niemiec - zaznaczył.
REKLAMA
10 maja Trybunał Konstytucyjny ma zająć się przepisami Kodeksu postępowania cywilnego - chodzi o brak możliwości dochodzenia przed polskimi sądami odszkodowania należnego od obcego państwa z tytułu zbrodni wojennych, ludobójstwa i zbrodni przeciwko ludzkości na skutek uznawania istnienia immunitetu jurysdykcyjnego obcego państwa.
Sprawa reparacji nieuregulowana prawnie
Z kolei we wtorek rząd przyjął uchwałę sprawie konieczności uregulowania w stosunkach polsko-niemieckich kwestii reparacji, odszkodowania i zadośćuczynienia. Jak podkreślono, dokument stanowi wiążący dla innych organów akt prawny, potwierdzający brak uregulowania w formie umowy międzynarodowej pomiędzy Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec, kwestii wynagrodzenia szkód i krzywd wyrządzonych przez Niemcy w trakcie II wojny światowej oraz konieczność zawarcia takiej umowy.
1 września 2022 r. w Warszawie zaprezentowano raport o stratach poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. 3 października minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał notę dyplomatyczną do strony niemieckiej dotyczącą odszkodowań wojennych.
REKLAMA
Polska domaga się w niej m.in. odszkodowania za straty materialne i niematerialne w wysokości 6 bilionów 220 miliardów 609 milionów złotych i zrekompensowania szkód.
***
IAR/PAP/ka
REKLAMA