UE nałoży na Rosję sankcje za porywanie dzieci z Ukrainy? Najnowsze doniesienia z Brukseli

Ponad 70 osób liczy proponowana "czarna lista" z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie, która jest dołączona do jedenastego pakietu sankcji wobec Rosji - ustaliła brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka, która informowała dziś rano, że kraje członkowskie otrzymały w weekend od Komisji Europejskiej projekt najnowszych restrykcji. Kilka godzin później Komisja oficjalnie potwierdziła, że wysłała dokumenty do unijnych stolic, choć nie chciała mówić o szczegółach. 

2023-05-08, 15:17

UE nałoży na Rosję sankcje za porywanie dzieci z Ukrainy? Najnowsze doniesienia z Brukseli
W sprawie ukraińskich dzieci Polska współpracuje z Komisją Europejską. Foto: Sinonimas/ Shutterstock

Pierwsza dyskusja ambasadorów na temat projektu sankcji odbędzie się w środę. Do zatwierdzenia restrykcji potrzebna jest jednomyślna zgoda unijnych krajów. Oprócz czarnej listy z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie w jedenastym pakiecie sankcji Wspólnota zamierza też uderzyć w kraje, które pomagają Rosji prowadzić wojnę przeciwko Ukrainie, dostarczając jej komponenty.

Sankcje dotkną firmy z Chin, Uzbekistanu, ZEA i Armenii

Po raz pierwszy Unia Europejska zamierza objąć sankcjami firmy z Chin za pomaganie Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie. Dotychczasowe restrykcje Wspólnoty wobec Pekinu dotyczyły łamania praw człowieka. Wraz z 11. pakietem sankcji Unia chce także uderzyć w firmy z innych krajów, które pomagają Rosji. Już wcześniej objęła kilka firm z Iranu, teraz zamierza dopisać kolejnych 8. Natomiast nowością jest propozycja nałożenia sankcji na firmy z Uzbekistanu, ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, czy z Armenii.

Proceder porywania dzieci z Ukrainy

Jeśli natomiast chodzi o czarną listę, to wśród wpisanych na nią 23 osób odpowiedzialnych za porywania ukraińskich dzieci, za wywożenie ich w głąb Rosji i tam przymusowe adopcje, są przedstawiciele władz rosyjskich regionów, między innymi Kraju Stawropolskiego, obwodów kałuskiego, biełgorodzkiego, woroneskiego oraz Tatarstanu i Czeczenii.

Także przedstawiciele fundacji odpowiadającej za przymusowe wywożenie dzieci z okupowanego Donbasu, czy współpracownicy rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej, którą Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oskarżył o zbrodnie wojenne i wydał nakaz jej aresztowania.

REKLAMA

Szacuje się, że Rosjanie wywieźli nielegalnie z Ukrainy ponad 16 tysięcy dzieci. W tej sprawie Polska współpracuje z Komisją Europejską i wkrótce mają być ogłoszone szczegóły wspólnej inicjatywy. Eksperci z Polski mają między innymi pomagać w identyfikowaniu porwanych dzieci, którym Rosjanie zmieniają nazwiska czy dane metrykalne.

Na proponowanej czarnej liście są także propagandyści, wojskowi, prokuratorzy, współpracownicy Putina. Kto ostatecznie znajdzie się na tej liście w ramach jedenastego pakietu sankcji, zależy od unijnych krajów, które mogą ją skrócić lub wydłużyć.

Posłuchaj

Beata Płomecka o unijnych sankcjach w zw. z porwaniami ukraińskich dzieci przez Rosjan 0:51
+
Dodaj do playlisty
Zobacz także:

***

REKLAMA

IAR/Beata Płomecka/łl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej