Ważne zmiany w urlopach rodzicielskich. Eksperci wyjaśniają nowe przepisy

2023-05-18, 17:35

Ważne zmiany w urlopach rodzicielskich. Eksperci wyjaśniają nowe przepisy
Pierwszy raz po drugiej wojnie światowej ujemny przyrost naturalny, zwiastujący dalsze problemy, pojawił się w 2002 r. Wtedy ludność Polski wynosiła 38,2 mln.Foto: Shutterstock.com

Nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca work-life balance oznacza przełomowe zmiany, ale i spore wyzwania dla pracowników i pracodawców - uważają eksperci, uczestnicy konferencji "Wpływ prawa unijnego na polskie prawo pracy - najnowsze regulacje". Zorganizowała ją Państwowa Inspekcja Pracy w związku ze zmianami, które weszły w życie 26 kwietnia.

Profesor Monika Tomaszewska z Katedry Prawa Pracy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego wskazywała na ważną - jej zdaniem - zmianę dotyczącą urlopów rodzicielskich.

Dodała, że jednym z celów jest zachęcanie ojców do korzystania z takiego rozwiązania. Podkreślała uniezależnienie prawa ojca dziecka do urlopu rodzicielskiego. - Do tej pory uprawnienia mężczyzn były pochodną uprawnień kobiet, zatem jest to przełomowa zmiana - zaznaczyła.

Ważne zmiany w urlopach rodzicielskich

Doradca społeczny prezydenta doktor Agnieszka Lenartowicz-Łysik zwracała uwagę na nowe prawo do urlopu z powodu działania siły wyższej oraz na wątpliwości, czy pracodawca będzie mógł odmówić takiego zwolnienia.

- Z punktu strony wnioskującej, czyli pracowników, interpretuję to tak, że pracownik wnioskuje, ponieważ naprawdę coś dzieje i jeśli nie dostanie tego zwolnienia, mogą być jakieś negatywne skutki dla jego życia rodzinnego - mówiła.

REKLAMA

Posłuchaj

Posłuchaj

Profesor Monika Tomaszewska o zmianach dotyczących urlopów rodzicielskich. (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Dodała, że nowy rodzaj zwolnienia jest często porównywany do urlopu na żądanie. - Jesteśmy ciekawi, jak będzie realizowana praktyka wdrożenia tego przepisu - zaznaczyła.

Przepis budzący wątpliwości

Radca prawny, ekspert Departamentu Prawa i Legislacji Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Szymon Witkowski mówił, że przepis o urlopie z powodu działania siły wyższej może budzić wątpliwości także z punktu widzenia pracodawcy. Wskazywał na brak możliwości weryfikacji prawdomówności pracownika.

Posłuchaj

REKLAMA

Posłuchaj

Doradca społeczny prezydenta doktor Agnieszka Lenartowicz-Łysik o zmianach w urlopach rodzicielskich. (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Jednocześnie zaznaczył, że przesłanki w przepisie są dość jasne i w przypadku wniosku o urlop powinna zajść przesłanka wystąpienia faktycznej siły wyższej. Jak dodał, mowa o zupełnie nowym rozwiązaniu i raczej pracodawca nie będzie miał praktycznych mechanizmów do weryfikowania sytuacji.

Czytaj także:

IAR/PR24/akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej