Pomnik Marii Konopnickiej w Warszawie
57 lat temu, 22 maja 1966 roku, wczesny niedzielnym popołudniem odsłonięto w Warszawie pomnik wielkiej poetki i nowelistki Marii Konopnickiej, ufundowany staraniem dzieci z całej Polski, które na apel dwutygodnika "Płomyczek" złożyły się swoimi datkami w wysokości niebagatelnej wtedy kwoty 600 tysięcy złotych.
2023-05-22, 05:30
Monument postawiono w północno-zachodniej części Ogrodu Saskiego, w niewielkiej zatoczce. Jego autorem jest Stanisław Kulon, rzeźbiarz wsławił się m.in. wspaniałym pomnikiem Chwała Saperom stojącym w Warszawie nieopodal Wisłostrady. Artysta za pomnik ten otrzymał Złotą Honorową Odznakę "Za Zasługi dla Warszawy".
Pomnik, dość spokojny w wyrazie, przedstawia siedzącą postać pisarki w naturalnej pozie z bukietem kwiatów spływającym w dół kolan. Poniżej widnieje wyraźny napis: "Marii Konopnickiej – dzieci". Te dzieci to przede wszystkim młodzież Szkoły Podstawowej nr 11 w Kaliszu, które zamieściły apel na łamach "Płomyczka". Na ten apel odpowiedziały dzieciaki z całej Polski i zebrały ogromną sumę na realizację tego przedsięwzięcia. Sam pomnik przypomina o ważnych dla niego datach: z prawej strony znajduje się na nim napis "Odsłonięty 22 maja 1966 roku". Z lewej zaś strony pojawiła się informacja: "Pomnik ufundowany ze składek dzieci staraniem redakcji "Płomyczka" i Towarzystwa im. Marii Konopnickiej". Dość powiedzieć, że data odsłonięcia pomnika była nieprzypadkowa, bo całość odbywała się w przeddzień 124. rocznicy jej urodzin pisarki.

Maria Konopnicka doczekała się kilku pomników w Polsce i w Ukrainie. Znanym monumentem jest ten w Gdańsku, ale też pomnik nagrobny na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie w Panteonie Wielkich Lwowian. Co ciekawe, pogrzeb Konopnickiej w październiku 1910 roku odbywał się bez posługi duchownej, która miała zabronione wystąpienia w jej imieniu choćby z uwagi na bardzo krytyczny stosunek pisarki do duchowieństwa i "wiary na pokaz". Nie zawiedli za to mieszkańcy Lwowa, którzy zgromadzili się w liczbie ponad 50 tysięcy, dając przy tym wyraz nastrojów patriotycznych.
Pogrzeb Marii Konopnickiej - patriotyczna manifestacja na 50 tysięcy osób

Prezentem od narodu dla Marii Konopnickiej był też piękny dworek w Żarnowcu, w którym obecnie znajduje się jej muzeum.
Dzieci przede wszystkim zapamiętają pisarkę dzięki niezapomnianym okresu dzieciństwa nowelom: "O Janku Wędrowniczku", "O krasnoludkach i o sierotce Marysi", "Szkolne przygody Pimpusia Sadełko", "Co słonko widziało" czy "Nasza szkapa". Starsi czytelnicy mogą natomiast sięgnąć po liczne poezje autorki, jak choćby piękna i nieśmiertelna "Rota". My zaś możemy w te ciepłe dni udać się na spacer do Ogrodu Saskiego i odwiedzić pomnik Mari Konopnickiej, tak w celu przypomnienia, tak choćby oddać hołd wielkiej pisarce, warto!
PP
REKLAMA
REKLAMA