Pomoc zbrojna dla Ukrainy. Impas w UE ws. zwiększenia środków, szef MSZ jest jednak optymistą

2023-05-22, 18:00

Pomoc zbrojna dla Ukrainy. Impas w UE ws. zwiększenia środków, szef MSZ jest jednak optymistą
Nie ma zgody w UE na zwiększenie funduszu na dozbrajanie Ukrainy. Foto: General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

W Unii Europejskiej panuje impas w sprawie zwiększenia funduszu na dozbrajanie Ukrainy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział jednak, że do porozumienia jest blisko.

Porozumienia nie przyniosło spotkanie ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów w Brukseli. Chodzi zarówno o kwestię szybkiego zwiększenia funduszu o kolejne 0,5 mld euro, jak i o dodanie do funduszu kolejnych 3,5 mld euro w przyszłości. Sprawą ponownie zajmą się jutro ministrowie obrony unijnych krajów na spotkaniu w Brukseli.

Węgierska blokada

Decyzję w sprawie wypłaty pół miliarda euro krajom, które przekazały broń Ukrainie, blokują Węgry. Powodem jest umieszczenie przez Ukrainę węgierskiego banku OTP na czarnej liście międzynarodowych sponsorów wojny. 

Szef polskiego MSZ nazwał te problemy przejściowymi.

- Takie elementy polityki transakcyjnej są dniem codziennym w Unii Europejskiej, wiec trzeba być optymistą. Nie ma uzasadnienia dla dalszej zwłoki. To nie powinno długo trwać, bo nasi węgierscy partnerzy czują presję państw członkowskich i presję czasu - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

Posłuchaj

Zbigniew Rau: nasi węgierscy partnerzy czują presję (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 

Ile i dla kogo?

Fundusz na dozbrajanie Ukrainy wynosi obecnie 5,4 mld euro. W Unii rozpoczęły się też dyskusje na temat zwiększenie tego funduszu w dalszej perspektywie o 3,5 miliarda euro.

Toczą się również dyskusje, jak duża część z tej puli miałaby być przekazana Ukrainie, a ile pieniędzy - krajom takim jak Mołdawia, Gruzja czy też na unijne misje w Jordanii oraz Mali.

Czytaj także:

IAR/fc

Polecane

Wróć do strony głównej