Ruszają zapisy na szczepienia przeciw HPV. Minister Niedzielski: dzisiaj dołączamy do najlepszych
Jutro, 27 maja o godz. 7 rano, ruszają zapisy na szczepienia chłopców i dziewczynek przeciw HPV - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Wizytę można będzie umówić przez e-rejestrację lub infolinię 989, lub w przychodni. Szczepienia ruszają 1 czerwca.
2023-05-26, 12:26
HPV (Human Papilloma Virus), czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy. Może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.
- Dzisiaj dołączamy do najlepszych (...) do grupy państw, która od wielu lat prowadzi kampanie o szczepieniach, którym udało się w znacznym stopniu zredukować skalę zachorowań - podkreślił szef MZ na konferencji prasowej.
Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że od soboty 27 maja ruszają zapisy na szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Szczepić mogą się 12 i 13 latkowie. Szczepienie profilaktyczne może zapobiegać różnym rodzajom nowotworów wywoływanych przez tego wirusa.
Wcześniej szef resortu zdrowia powiedział, że są już prowadzone szkolenia dla przedstawicieli podstawowej opieki zdrowotnej. - 1300 lekarzy, którzy będą wykonywali szczepienia, uczestniczyło w webinariach organizowanych przez Narodowy Funduszu Zdrowia - powiedział minister. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz dodał, że POZ, które będą prowadzić szczepienia, zamawiają już szczepionki.
REKLAMA
Zauważył, że zagrożenie zachorowania dotyka dziewczynek i chłopców. - Dlatego nasze szczepienia będą skierowane systematycznie do grup młodych chłopców i dziewczynek. Zaczniemy od rocznika 2010 i 2011 - czyli dwunasto- i trzynastoletnich chłopców i dziewczynek - poinformował Niedzielski. Dodał, że nie jest istotne, kiedy dziecko miało urodziny - szczepione są całe dwa roczniki dzieci.
Od jutra od godz. 7 rano można będzie zapisać dzieci na szczepienia przez e-rejestrację IKP lub infolinię 989. W tygodniu szczepienia można umówić także w przychodni.
Profilaktyka zawsze lepsza
Podczas wspólnej konferencji pn. "Zdrowie rodzin" premier Morawiecki podkreślał, że zawsze lepsza jest profilaktyka niż leczenie. - Wszędzie tam, gdzie można działać prewencyjnie, zapobiegać nowotworom, wprowadzamy bardzo konkretne działania - darmową i dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy, szczepionkę HPV - mówił szef rządu.
- My wdrażamy to teraz, bo zdrowie dla nas nie jest towarem - jest wartością bezwzględną, jest bezcenne. Chcemy żeby wszystkie dziewczynki i chłopcy, oczywiście na zasadzie dobrowolności, ale bezpłatnie mogły skorzystać ze szczepionki - podkreślał premier.
REKLAMA
Duża akcja informacyjna
Co roku w Polsce wykrywanych jest ponad trzy tysiące nowotworów związanych z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Są to głównie nowotwory szyjki macicy. Chorobom tym można zapobiegać poprzez szczepienia przeciw HPV. Są one najskuteczniejsze u osób, które nie rozpoczęły aktywności seksualnej. Bezpłatne szczepionki będą dostępne dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
Z kolei już wiosną tego roku wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski poinformował o wprowadzeniu dużej strategii informacyjnej dla rodziców dzieci, które będą mogły się szczepić przeciwko HPV. Przypomniał o kampanii "Planuję długie życie", której celem jest poprawa świadomości społeczeństwa w zakresie korzyści wynikających z profilaktyki.
Szczepionki przeciw HPV stosowane w powszechnym programie szczepień to Cervarix oraz Gardasil 9.
Schemat szczepienia w obu szczepionkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna zostać podana później niż po 12 miesiącach od dawki pierwszej.
Czytaj także:
REKLAMA
- Uwaga rodzice. UOKiK: nieprawidłowości w jednej czwartej skontrolowanych zabawek magnetycznych
- Bezpłatne lekarstwa już na jesieni? Premier: chcemy ulżyć i seniorom, i mamom
PAP/łs
REKLAMA