Sankcje UE za destabilizację Mołdawii weszły w życie. Potwierdziły się nieoficjalne informacje Polskiego Radia
Unijne sankcje za destabilizację Mołdawii weszły w życie. Potwierdziły się nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej dotyczące osób, które zostały wpisane na czarną listę i mają zakaz wjazdu do Unii oraz zablokowane aktywa w Europie.
2023-05-31, 12:29
Sankcjami zostało objętych pięć osób zarówno z Rosji, jak i Mołdawii. Na liście są na przykład prorosyjscy oligarchowie działający na zlecenie Kremla i osłabiający prozachodnie władze w Kiszyniowie - Władimir Płachotniuk oraz Iłan Szor.
Unia nałożyła też sankcje na zastępcę szefa Głównego Inspektoratu Policji, który wraz z Iłanem Szorem organizował brutalne protesty jesienią ubiegłego roku przeciwko prozachodnim władzom w Kiszyniowie i próbował obalić rząd. Restrykcjami został objęty również jeden z rosyjskich biznesmenów Igor Czajka, który wspiera finansowo zlecenia Rosyjskiej Służby Bezpieczeństwa dotyczące destabilizacji sytuacji w Mołdawii.
Na liście jest także poseł Marina Tauber oskarżona w sprawie oszustwa bankowego, które spowodowało ogromne straty dla mołdawskiego budżetu.
Polityczny sygnał wsparcia
- Mołdawia jest jednym z krajów najbardziej dotkniętych skutkami nielegalnej inwazji Rosji na Ukrainę. Istnieją poważne i ciągłe próby destabilizacji kraju - skomentował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
REKLAMA
Podkreślił, że dzisiejsze sankcje to ważny sygnał polityczny wsparcia Unii Europejskiej dla Mołdawii.
Posłuchaj
Unijne sankcje za destabilizację Mołdawii weszły w życie. Kolejne zostały wpisane na czarną listę i mają zakaz wjazdu do Unii oraz zablokowane aktywa w Europie - relacja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
Dodaj do playlisty
Czytaj także:
- Zgromadzenie parlamentarne Polski i Mołdawii. Terlecki: jesteśmy za dołączeniem tego kraju do UE
- Mołdawia wychodzi ze Wspólnoty Niepodległych Państw. "Był to pewien kanał dialogu z Moskwą"
- "To jest część naszej racji stanu". Minister Rau o członkostwie Ukrainy, Mołdawii i Gruzji w NATO
[ZOBACZ TAKŻE]: Prezes fundacji Dom Białoruski Aleś Zarembiuk gościem Programu 3 Polskiego Radia:
IAR/ mbl
REKLAMA