Ukraina otrzyma "dużą liczbę myśliwców"? Zełenski: poczułem wsparcie wielu państw

- Otrzymałem od sojuszników sygnał mocnego wsparcia w sprawie samolotów bojowych dla Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski na konferencji prasowej w Mołdawii. Zełenski wziął udział w szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej, gdzie spotkał się z przywódcami ponad 40 państw europejskich.

2023-06-01, 20:45

Ukraina otrzyma "dużą liczbę myśliwców"? Zełenski: poczułem wsparcie wielu państw
Wołodymyr Zełenski. Foto: PAP/EPA/DUMITRU DORU

Wołodymyr Zełenski zaznaczył, że w czasie poprzedzającym przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców potrzebna jest jednak pomoc w dostarczeniu większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot, by bronić się przed rosyjskimi nalotami.

Zełenski: Ukraina dostanie myśliwce F-16, mowa o dużej liczbie samolotów

Potrzebujemy nowoczesnych myśliwców, jestem wdzięczny naszym partnerom za to, że "usłyszeli" tę prośbę, ale na te myśliwce będziemy musieli trochę poczekać - mówił ukraiński prezydent, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Zapewnił, że samoloty na pewno zostaną przekazane, ale do tego czasu potrzebne są dodatkowe środki do ochrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej.

- Dopóki nie będziemy mieli samolotów potrzebujemy więcej patriotów. Dlaczego patriotów? Ponieważ są w stanie zestrzelić wszystkie rodzaje rosyjskich rakiet. Mamy wiele innych rodzajów uzbrojenia, ale patrioty to patrioty - podkreślił Zełenski.

- Sojusznicy są gotowi nam pomóc (...), poczułem mocne wsparcie ze strony wielu państw, co ważne - (mówiono) o dużej liczbie myśliwców - zaznaczył ukraiński prezydent. - Jestem przekonany, że w najbliższej przyszłości, dzięki przywództwu USA, uda nam się zjednoczyć i sformować tę koalicję - dodał.

REKLAMA

Kto przekaże Ukrainie nowoczesne myśliwce?

Ukraina od dawna prosi Zachód o dostarczenie nowoczesnych myśliwców, by skuteczniej bronić się przed atakami Rosji. Jak dotąd kilka państw, m.in. Polska, Wielka Brytania, USA, Holandia, Belgia i Dania, zapowiedziało udział w koalicji, której celem będzie wyszkolenie ukraińskich pilotów do obsługi samolotów F-16. Żadne państwo nie ogłosiło jednak oficjalnie przekazania F-16 Kijowowi.

Polska pomoże w szkoleniu ukraińskich pilotów na tych maszynach, nie oczekuje się jednak od niej przekazania F-16, których sama ma za mało - przypomniał o wcześniejszych zapewnieniach polskich władz premier Mateusz Morawiecki w czwartek w Kiszyniowie. Na razie Ukraina nie otrzymała żadnych samolotów zachodniej produkcji. Polska przekazała Kijowowi 14, a Słowacja 13 poradzieckich myśliwców MiG-29. Warszawa zadeklarowała gotowość do dostarczenia w przyszłości kolejnych maszyn tego typu.

Zełenski spotyka się z zachodnimi przywódcami

Na marginesie czwartkowego spotkania w położonym 35 km od Kiszyniowa zamku Mimi w Bulboace Zełenski spotkał się także m.in. z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i innymi europejskimi przywódcami.

"Koalicja dotycząca myśliwców. Spotkanie z przywódcami europejskich państw. Omówiliśmy sprawy związane z rozpoczęciem szkoleń ukraińskich pilotów na F-16 i innych typach samolotów" - napisał Zełenski na Twitterze pod nagraniem przedstawiającym jego rozmowę z premierami Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Danii - Rishim Sunakiem, Markiem Ruttem, Alexandrem De Croo i Mette Frederiksen.

REKLAMA

"Uzgodniliśmy, że będziemy kontynuować prace nad oficjalną decyzją o utworzeniu koalicji »Ukraińska Tarcza Powietrzna« dotyczącej samolotów bojowych na następnym spotkaniu w formacie Ramstein, po dalszych konsultacjach ze stroną amerykańską" - dodał ukraiński prezydent na Twitterze.

Spotkanie w Bulboace było drugim szczytem Europejskiej Wspólnoty Politycznej - zawiązanej w 2022 roku platformy służącej lepszej koordynacji politycznej państw kontynentu. Na spotkanie zaproszono przywódców 47 państw, a także przewodniczących instytucji UE.

Czytaj również:

Posłuchaj

NATO chce dać dodatkowe gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy. Poinformował o tym sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg po zakończonym w Oslo spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów NATO. W ten sposób Zachód ma przygotować ukraińską armię na ewentualne kolejne rosyjskie ataki w przyszłości. O szczegółach z Oslo Wojciech Cegielski (IAR) 0:51
+
Dodaj do playlisty

IAR/PAP/jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej