Morska energetyka wiatrowa. "Chcemy wyciągnąć z transformacji jak najwięcej dla polskich podmiotów"
- Zależy nam na tym, aby rozwój morskiej energetyki wiatrowej przebiegał w sposób skoordynowany i żebyśmy z tego ważnego elementu transformacji energetycznej wyciągnęli jak najwięcej dla lokalnego biznesu, dla polskich podmiotów, dla polskich pracowników - powiedział wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda.
2023-06-02, 14:17
W czwartek w Kapitanacie Portu Północnego w Gdańsku odbył się briefing prasowy przed pierwszym posiedzeniem zespołu eksperckiego Ministerstwa Aktywów Państwowych ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
- Morska energetyka wiatrowa, to coś o czym się mówi od wielu lat, ale zaczyna ona być realizowana z coraz większym impetem i jest nam coraz bliższa. W pierwszej fazie z morskiej energetyki wiatrowej powstanie 5,9 GW mocy. Jako spółki skarbu państwa jesteśmy większościowym udziałowcem tej wielkości - mówił Rabenda.
- Zależy nam na tym, aby rozwój morskiej energetyki wiatrowej przebiegał w sposób skoordynowany i żebyśmy z tego ważnego elementu transformacji energetycznej wyciągnęli jak najwięcej dla lokalnego biznesu, dla polskich podmiotów, dla polskich pracowników. Dlatego też powołaliśmy zespół ekspercki Ministerstwa Aktywów Państwowych przy budowie i realizacji morskiej energetyki wiatrowej, żeby te szanse zwiększyć, żeby wszystkie te możliwości wykorzystać, żeby zadziałała synergia tych wszystkich podmiotów i żeby te prace koordynować - dodał.
Filar odnawialnych źródeł energii
Jak wskazał wiceszef MAP, do zadań zespołu eksperckiego należało będzie analizowanie sytuacji oraz usprawnianie współpracy między podmiotami.
REKLAMA
- Dzisiaj spotykamy się na posiedzeniu inauguracyjnym. Będą kolejne na których będziemy nasz skład poszerzać o konkretne podmioty i konkretnych ekspertów - wyjaśnił.
Karol Rabenda podkreślił, że morska energetyka wiatrowa będzie filarem odnawialnych źródeł energii. - To są moce stosunkowo stabilne jak na OZE, są one najbardziej przewidywalne i najłatwiejsze do obsługi, także wiążemy z tym działem energetyki duże nadzieje - mówił.
- W sumie przy całym procesie instalacji i funkcjonowania te inwestycje będą sięgały ok. 150 mld zł. To pokazuje jaki to jest ogromny obszar inwestycji i jaka to jest szansa dla wszystkich przedsiębiorstw, które będą brały udział w tych inwestycjach. Chcemy dzięki temu zespołowi skoordynować działania, wzmocnić to co można uzyskać dzięki inwestycjom i chcemy aby jak najwięcej inwestycji zostało w Gdańsku, na Pomorzu i w Polsce - zaznaczył wiceminister.
- Kolejne inwestycje w farmy wiatrowe na Bałtyku? Orlen Neptun utworzył na Litwie swój oddział
- "Cel to 6,5 GW do 2040 r. w morskich farmach wiatrowych". Prezes PGE Baltica o planach spółki
PAP/IAR/PR24/akg
REKLAMA