Zacięty pojedynek w finale French Open. Katarzyna Nowak: to bardziej wzmocni Igę niż szybka wygrana

2023-06-10, 19:45

Zacięty pojedynek w finale French Open. Katarzyna Nowak: to bardziej wzmocni Igę niż szybka wygrana
Iga Świątek wygrała, po zaciętym pojedynku, z Czeszką Karoliną Muchovą. Foto: PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG

- Iga potrzebuje tenisistek, które są za nią, bo jeżeli będzie tylko ona, to nie jest dobrze, i dla niej, i dla poziomu - oceniła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Nowak, pierwsza Polka, która awansowała do topowej pięćdziesiątki rankingu WTA.

- W meczu Igi Świątek z Czeszką Karoliną Muchovą było widać doświadczenie zdobyte przez Polkę w ciągu ostatnich dwóch lat, jej dominację, pewność - oceniła w Polskim Radiu 24 była tenisistka Katarzyna Nowak. 

Gość Polskiego Radia 24 przeanalizowała polsko-czeski pojedynek. Wskazywała na trudności, ale i mocne strony Czeszki, gdzie chwaliła jej atuty wykorzystania woleja, dropszoty i slajsy. - Było widać, że ona w pewnym momencie zaczyna pokazywać swoją grę w trudnym momencie, gdy miała set do tyłu, 2:6 i 0:3. Od tego momentu była w stanie ["podnieść" ten set]. To pokazuje, że to jest dobra i solidna tenisistka - oceniła Katarzyna Nowak.

- Rzeczywiście, tutaj Karolina, wygrywając tego pierwszego seta, objęła prowadzenie 2:0. Można było się już niepokoić i mogliśmy zauważyć nerwowość, którą Iga pokazywała na zewnątrz do jej boksu. Było widać nerwowe ruchy, okrzyki - stwierdziła. Jak zaznaczyła, potem Polka "opanowała sytuację i przestała to robić". - Weszła w swój rytm szybkiej, regularnej gry - oceniła.

Troska o konkurencję dla Polki

W ocenie ekspert od tenisa, "fajnie jest, Iga wygrała, to jest świetny sukces Igi, nasz wspólny, bo przecież reprezentuje Polskę". - Jest ciekawiej, kiedy te mecze są na poziomie (...) Iga potrzebuje tenisistek, które są za nią, bo jeżeli będzie tylko ona (...) to nie jest dobrze. I dla niej, i dla poziomu - mówiła sportsmenka.

Gość Polskiego Radia 24 przyznała, że cieszy się, że finał Roland Garros zakończył się zwycięstwem Polki i że był to mecz ciekawy i różnorodny. - To też Igę bardziej wzmocni niż wygrana 6:2 6:1 - oceniła Katarzyna Nowak.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj

Katarzyna Nowak o finałowym meczu Igi Świątek w tegorocznym French Open ("Temat dnia/ Gość PR24") 25:06
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Zacięty pojedynek w Paryżu

Polka, która w obecnej edycji French Open przyzwyczaiła, że w drugich setach prezentuje się lepiej niż w pierwszych, bardzo dobrze rozpoczęła finałowe starcie. Szybko przełamała rywalkę, która popełniała wiele błędów i objęła prowadzenie 3:0. Czeszka wraz z trwaniem partii zdołała opanować emocje i nawiązać z liderką światowego rankingu wyrównaną walkę, jednak raszynianka spokojnie kontrolowała grę, ponownie przełamała przeciwniczkę i wygrała 6:2.

Początek drugiej odsłony był podobny do wcześniejszej - Świątek utrzymała swoje podanie, dołożyła przełamanie i ponownie objęła prowadzenie 3:0. Tym razem Muchova zdołała jednak wrócić do rywalizacji, odrobiła stratę, wyrównując na 3:3. Niżej notowana zawodniczka grała coraz lepiej, po stronie Polki pojawiły się natomiast nerwy, co poskutkowało utratą serwisu. Czeszka serwowała po zwycięstwo w tym secie, ale ponownie w jej grze pojawiły się błędy. Obrończyni tytułu wykorzystała to, doprowadzając do wyrównania 5:5. Sama nie wystrzegała się jednak pomyłek, przez co ponownie straciła podanie. Nie zdołała już odrobić straty, przegrywając pierwszego seta w tej edycji turnieju.

Polka źle zaczęła także decydującą partię - przegrała dwa pierwsze gemy, nie wygrywając przy tym ani jednego punktu. Nie zdeprymowało jej to, potem pewnie utrzymała swoje podanie i przełamała rywalkę, wyrównując stan rywalizacji. Od tego momentu tenisistki na zmianę traciły swoje gemy serwisowe, jednak końcówkę lepiej rozegrała raszynianka, wygrywając trzy gemy z rzędu i triumfując 6:4.

***

Audycja: "Temat dnia/ Gość PR24"

Prowadzący: Łukasz Sobolewski

Gość: Katarzyna Nowak (tenisistka)

Data emisji: 10.06.2023

Godzina emisji: 18.33


Polskie Radio 24, IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej