Program Inwestycji Dworcowych. Dworzec w Milanówku został otwarty po rewitalizacji

Zakończyła się przebudowa dworca kolejowego w Milanówku pod Warszawą. Inwestycja została zrealizowana w ramach tak zwanego programu dworcowego, w ramach którego rewitalizowanych jest około 200 tego typu obiektów. 

2023-06-16, 12:15

Program Inwestycji Dworcowych. Dworzec w Milanówku został otwarty po rewitalizacji
Dworzec w Milanówku przeszedł modernizację. Foto: PKP

Prace związane z rewitalizacją dworca rozpoczęły się w 2021 roku. Dzięki inwestycji stary budynek dworca w Milanówku zyskał zupełnie nowy wygląd. Nową część, którą zaplanowano od strony frontowej, charakteryzuje się  przeszkloną ścianą wykończoną białą attyką z  artystycznym wzorem, nawiązującym również do wykończenia sufitów wewnątrz obiektu. Pojawiły się na niej również zegar oraz podświetlany napis "dworzec kolejowy".

Szczegóły inwestycji

Reszta elewacji została poddana renowacji i wykończeniu białym tynkiem. Od strony peronów zdecydowano o zachowaniu historycznego, geometrycznego detalu. W budynku wstawiono  również nowe okna i drzwi. Całość uzyskanego w ten sposób efektu wizualnego został podkreślona przez nową iluminację.

W ramach przebudowy zrealizowano także zmianę aranżacji powierzchni wewnątrz dworca. W pobliżu holu, pełniącego funkcję przestrzeni do obsługi podróżnych, znalazły się toalety oraz pomieszczenie kasy biletowej. Natomiast w nowej, dobudowanej części dworca o powierzchni nieco ponad 35 metrów kwadratowych zaprojektowano niewielką poczekalnię dla podróżnych z przeszkloną fasadą. Wydzielono z niej za pomocą rolety niewielką przestrzeń na wynajem. W zaaranżowanej w nowy sposób przestrzeni obsługi podróżnych pojawiły się ergonomiczne ławki, gabloty z rozkładem jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowoczesny system informacji głosowej. Zamontowano także urządzenia sieci Wi-Fi.

W ramach inwestycji dworzec w Milanówku został przystosowany do obsługi osób z niepełnosprawnościami. Z szeregu usprawnień warto wspomnieć między innymi o ścieżkach prowadzących, mapach dotykowych, oznaczeniach w alfabecie Braille’a dla osób niewidomych i niedowidzących oraz toaletach dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej.

REKLAMA

Na dworcu po przebudowie będzie również bezpieczniej. Wykonano nowe instalacje w budynku oraz zamontowano nowoczesne systemy, takie jak monitoring, kontrola dostępu czy system sygnalizacji włamania i napadu.

Łączny koszt inwestycji to prawie 4,7 miliona złotych.

Czytaj także:

IAR/Aleksander Pszoniak/PR24.pl/mk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej