Ubezpieczenia eksportowe. Rząd przyjął nowe przepisy
Rząd przyjął projekt nowelizacji rozszerzający katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) oraz listę podmiotów uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych - podała kancelaria premiera.
2023-06-20, 15:49
Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw i uchylający ustawę o dopłatach do oprocentowania kredytów eksportowych o stałych stopach procentowych.
Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, rozszerzony zostanie katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Więcej podmiotów będzie także uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych.
Chodzi o podmioty prywatne lub publiczne, które zawierają kontrakty lub dokonują inwestycji w kraju, wnoszące istotny wkład w łagodzenie zmian klimatu. Tym samym do ustawy włączone zostaną możliwości wsparcia projektów, które dotyczą transformacji energetycznej w Polsce - podkreślono.
Ochrona dla krajowych eksporterów
Wskazano, że nowe przepisy zapewnią kompleksową ochronę ubezpieczeniową polskim eksporterom, również jeśli chodzi o zakupy towarów. KUKE będzie mogła rozszerzyć swoją ofertę o ubezpieczenia zwrotu zaliczki, która została zapłacona przez ubezpieczającego na poczet dostawy importowej z kraju o tzw. ryzyku nierynkowym.
REKLAMA
Ubezpieczeniem KUKE będą mogły być objęte, na równi z firmami polskimi, również polskie oddziały przedsiębiorców zagranicznych. "Rozwiązanie to przełoży się na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji zagranicznych tych podmiotów i tym samym wpłynie na ich rozwój. Nowe przepisy zwiększą tym samym możliwość tworzenia w Polsce nowych miejsc pracy" - oceniono.
"Przepisy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach nie zapewniają w pełni narzędzi pozwalających z pomocą Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych na możliwie jak najszybsze reagowanie na ewentualne globalne wydarzenia. Z uwagi na dynamiczną sytuację gospodarczą na świecie konieczne jest stworzenie elastycznego mechanizmu, który da możliwość kierowania pomocy odpowiedniej do pojawiających się potrzeb. Doprecyzowanie, uzupełnienie przepisów umożliwi Korporacji szybkie reagowanie i tworzenie instrumentów finansowych dla polskich firm" - skomentował przyjęcie projektu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, cytowany w komunikacie MRiT.
"Dlatego zostanie rozszerzony katalog oferowanych przez KUKE ubezpieczeń, jak również katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z tego rodzaju ubezpieczeń - o oddziały przedsiębiorców zagranicznych oraz podmioty dokonujące inwestycji w Polsce służące transformacji energetycznej kraju" - dodał wiceminister rozwoju Grzegorz Piechowiak.
Większe możliwości KUKE
Resort rozwoju doprecyzował, że nowelizacja wprowadza możliwość reasekuracji przez KUKE ubezpieczeń casco i OC w transporcie, dotyczących żeglugi morskiej i śródlądowej oraz przedmiotów w transporcie, a także niezwiązanych z transportem pozostałych szkód wywołanych przez grad lub mróz oraz inne przyczyny (jak np. kradzież). Przepisy te będą miały zastosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych.
REKLAMA
Nowe przepisy zapewnią ochronę ubezpieczeniową polskim eksporterom, również w zakresie zakupu towarów, poprzez wdrożenie do oferty KUKE ubezpieczenia zwrotu zaliczki zapłaconej przez ubezpieczającego na poczet dostawy importowej z jakiegokolwiek kraju, w przypadku, gdy ma on otwarty przez KUKE limit kredytowy w polisie obrotowej na zagranicznych odbiorców swoich produktów lub usług (ubezpieczenie kredytu kupieckiego w eksporcie).
Nowelizacja wprowadza też rozszerzenie legitymacji KUKE do oferowania ochrony ubezpieczeniowej w zakresie projektów pozaeksportowych - ograniczonych do pokrywania ryzyka podmiotom prywatnym i publicznym w zakresie ich działalności służącej transformacji energetycznej Polski i rozwoju gospodarki niskoemisyjnej.
Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
- Wiceprezes BGK: wspieramy biznesy ukraińskie i polskie, aby działały i uczestniczyły już po wojnie w odbudowie Ukrainy
- "Globalne koncerny chętnie inwestują w rozwój mocy produkcyjnych". Prezes KUKE o inwestycjach w Polsce
- Trudne warunki rynkowe i wzrost odszkodowań to droższe ubezpieczenia. Prezes KUKE o sytuacji na rynku
PAP/IAR/PR24.pl/mk
REKLAMA