Szynkowski vel Sęk o rezolucjach PE: opozycja, chcąc zaszkodzić rządowi, szkodzi Polsce
- Polska wykonała wielki wysiłek, żeby pozyskać środki z KPO, niestety wielki wysiłek, żeby tych pieniędzy nie pozyskać, wykonała opozycja. Kilkanaście rezolucji Parlamentu Europejskiego to nie jest przypadek, to przykład regularnego, od 2016 r., sypania piachu w tryby rządowi - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. UE.
2023-07-14, 08:35
W lutym tego roku prezydent Andrzej Duda skierował do TK - w trybie kontroli prewencyjnej - nowelizację ustawy o SN. Politycy PiS - autorzy ustawy - przekonywali, że jej przyjęcie będzie kluczowe dla otrzymania przez Polskę środków z unijnego Funduszu Odbudowy w ramach KPO - Krajowego Planu Odbudowy po pandemii COVID-19.
"Pretekst do atakowania naszego kraju"
Szymon Szynkowski vel Sęk komentował działania opozycji dotyczące m.in. środków z KPO. - Opozycja chce zaszkodzić rządowi, ale w efekcie szkodzi Polsce, stworzyła takie wrażenie, jakoby w Polsce na każdym kroku były problemy z praworządnością czy wolnością mediów. Każdy pretekst jest dobry, nawet badanie wpływów w rosyjskich w Polsce jest pretekstem do zaatakowania naszego kraju. Instytucje europejskie, czasami w sposób naiwny, a czasami nacechowany zła wolą, otrzymując te informacje, mają podstawy do tego, aby nam te środki blokować - zauważył.
"Środki z KPO po prostu Polsce się należą"
Gość audycji przypomniał, że udało się zawrzeć z Komisją Europejską kompromis w tej sprawie. - Elementem tego kompromisu jest wejście w życie ustawy o Sądzie Najwyższym, ona jest w tej chwili oceniana przez Trybunał Konstytucyjny (…). Liczę, że zostanie ona oceniona pozytywnie i te środki do Polski trafią, bo one po prostu Polsce się należą - podkreślił.
- Gdyby opozycja w tej sprawie nie podejmowała aktywnych działań przeciwko Polsce, to te środki dawno by w Polsce były - stwierdził minister.
REKLAMA
Posłuchaj
We wniosku skierowanym do TK prezydent zwrócił się do Trybunału o zbadanie zgodności z konstytucją m.in. szeregu zapisów o tzw. teście niezależności sędziego oraz o przekazaniu spraw dyscyplinarnych i immunitetowych sędziów do NSA. We wniosku prezydenckim zakwestionowano także m.in. przepisy umożliwiające wnioskowanie o wznowienie prawomocnie zakończonych spraw dyscyplinarnych i immunitetowych, a także przewidzianą w tej nowelizacji vacatio legis określoną na 21 dni.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Gość: Szymon Szynkowski vel Sęk
Data emisji: 14.07.2023
Godzina emisji: 7.36
PR24/ka
REKLAMA
REKLAMA