"Takie wnioski należy rozpatrywać w szerszym kontekście". Zyska o decyzji ws. kopalni Turów
- Przy tak kluczowej decyzji, jak ws. Turowa, mającej wpływ na funkcjonowanie państwa, a nie tylko kopalni i elektrowni, należy rozpatrzeć szerszy kontekst, społeczny i gospodarczy, wszystkie aspekty. Sąd wojewódzki tego nie zrobił - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.
2023-07-19, 13:10
NSA uchylił decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który pod koniec maja zadecydował o wstrzymaniu wydobycia w bogatyńskiej kopalni. Oznacza, to, że w Turowie można nadal wydobywać węgiel.
"NSA podniósł ważne argumenty"
Ireneusz Zyska zwrócił uwagę, że decyzja NSA to nie koniec sporu o Turów. - Sprawa wróci od rozpatrzenia w sądzie niższej instancji, czyli od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale Sąd Wojewódzki będzie teraz związany orzeczeniem NSA. W uzasadnianiu decyzji NSA ws. Turowa sąd podniósł bardzo ważne argumenty, stwierdził, że nie ulga wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne jest wartością konstytucyjną, ponieważ stanowi jedną z gwarancji niepodległości państwa oraz bezpieczeństwa obywateli.
"Być może w grę wchodzą przesłanki ideologiczne lub polityczne"
Wiceminister podkreślił, że NSA zwrócił również uwagę, że Naczelny Sąd Wojewódzki, rozpatrując skargę stowarzyszeń ekologicznych, przyjął jednostronnie punkt widzenia wnioskodawców, którzy żądali zamknięcia kopalni i elektrowni. A przy tak kluczowej decyzji jak ws. Turowa należy rozpatrzeć szerszy kontekst, społeczny i gospodarczy.
- Sędzia rozpatrujący jednoosobowo sprawę Turowa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym jest działaczem Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia"(…). Być może w grę wchodzą przesłanki ideologiczne lub polityczne, czym sędzia nie powinien się kierować - zaznaczył Ireneusz Zyska.
REKLAMA
Posłuchaj
Rzecznik Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował, że przy podejmowaniu decyzji uwzględniono zażalenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Polskiej Grupy Energetycznej, Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej i Prokuratury Krajowej. Postanowienie zostało wydane na posiedzeniu niejawnym, które pierwotnie miało się odbyć 10 lipca. Termin odroczono ze względów formalnych. W lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało koncesję dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044 roku. Przeciwko działalności kopalni są niemieccy i czescy ekolodzy.
* * *
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
Prowadzący: Paweł Zieliński
Gość: Ireneusz Zyska
REKLAMA
Data emisji: 19.07.2023
Godzina emisji: 11.08
PR24/ka
REKLAMA