"Turów to element strategicznego bezpieczeństwa Polski". Rabenda o wyroku NSA

- Proces transformacji energetycznej przeprowadzamy w taki sposób, by zabezpieczyć obywateli i gospodarkę, to musi się odbywać ewolucyjnie. Niektóre podmioty wykorzystując politykę klimatyczną UE, chcą ten system zdestabilizować, to jest w zasadzie działanie polityczne - mówił w Polskim Radiu 24 Karol Rabenda, wiceminister aktywów państwowych.

2023-07-20, 08:15

"Turów to element strategicznego bezpieczeństwa Polski". Rabenda o wyroku NSA
Na początku lutego 2022 r. sprawa dotycząca kopalni węgla brunatnego Turów została wykreślona z rejestru TSUE w następstwie ugody między Czechami i Polską . Foto: shutterstock/canon_photographer

NSA uchylił decyzję Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który pod koniec maja zadecydował o wstrzymaniu wydobycia w bogatyńskiej kopalni. Oznacza, to, że w Turowie można nadal wydobywać węgiel.

"Atak na stabilność i bezpieczeństwo energetyczne Polski"

Karol Rabenda komentował spór wokół Turowa. - Kuriozalny wyrok sądu wojewódzkiego z Warszawy był w zasadzie atakiem na stabilność i bezpieczeństwo energetyczne Polski. Naczelny Sąd Administracyjny zachował się odpowiedzialnie i zgodnie z rzeczywistym stanem faktycznym. Turów i duże elektrownie, które zabezpieczają polską gospodarkę energetycznie to element strategicznego bezpieczeństwa Polski, co jest podkreślone w konstytucji. Bardzo istotne jest tu, że NSA powołał się na zapis w konstytucji- zauważył.

- Wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego był skandaliczny. Inaczej nie sposób tego nazwać, niż działaniem politycznym. To już nawet nie jest problem uzgodnień transgranicznych z Czechami, tu podważono w zasadzie istnienie elektrowni Turów, która zabezpiecza 7 procent zapotrzebowania naszego kraju - dodał minister.

Posłuchaj

Karol Rabenda o wyroku NSA ws. Turowa (Polskie Radio 24 / 24 Pytania - Rozmowa Poranka) 20:49
+
Dodaj do playlisty

Rzecznik Naczelnego Sądu Administracyjnego poinformował, że przy podejmowaniu decyzji uwzględniono zażalenia Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Polskiej Grupy Energetycznej, Górnictwa i Energetyki Konwencjonalnej i Prokuratury Krajowej. Postanowienie zostało wydane na posiedzeniu niejawnym, które pierwotnie miało się odbyć 10 lipca. Termin odroczono ze względów formalnych. W lutym Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznało koncesję dla kopalni Turów do 27 kwietnia 2044 roku. Przeciwko działalności kopalni są niemieccy i czescy ekolodzy.

REKLAMA

* * *

Audycja: 24 pytania - Rozmowa poranka

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Karol Rabenda 

Data emisji: 20.07.2023

REKLAMA

Godzina emisji: 07.06

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej