Grupa Orlen kupuje kolejne instalacje OZE. To element strategii rozwoju koncernu
Należąca do Grupy Orlen spółka Energa Wytwarzanie podpisała z firmą Greenvolt umowę przedwstępną na zakup farmy wiatrowej i czterech instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 59 MW.
2023-07-25, 10:00
Transakcja z Greenvolt dotyczy dwóch projektów OZE realizowanych w woj. wielkopolskim. Pierwszym jest projekt Opalenica obejmujący trzy farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy ok. 22 MW.
Drugim – hybrydowy projekt Sompolno łączący turbiny wiatrowe o mocy ok. 26 MW i instalację fotowoltaiczną o mocy ok. 10 MW. Po finalizacji transakcji wskazane projekty OZE - o łącznej mocy 59 MW - dołączą do działających już w Grupie Orlen odnawialnych źródeł energii o mocy około 700 MW.
Kiedy będą uruchomione?
Projekt Opalenica ma osiągnąć pełną gotowość operacyjną w grudniu 2023 roku, natomiast Sompolno - w czerwcu 2024 roku. Nabywane aktywa w ciągu roku mogą wyprodukować 111 GWh energii, czyli równowartość zużycia ponad 55 tys. gospodarstw domowych - podkreślił Orlen. Za budowę i doprowadzenie obu projektów do fazy operacyjnej odpowiada Greenvolt Power, spółka będąca częścią Grupy Greenvolt.
-Aktywa, które właśnie kupujemy od Grupy Greenvolt, są kolejnym krokiem na drodze do transformacji naszego systemu energetycznego – powiedział prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Czym jest Greenvolt Power?
Firma Greenvolt Power jest spółką należąca do Grupy Greenvolt specjalizującą się w rozwoju, budowie i zarządzaniu wielkoskalowymi projektami wiatrowymi i fotowoltaicznymi na większości rynków europejskich oraz rynku amerykańskim.
REKLAMA
Podstawowa działalność Grupy Greenvolt, czyli produkcja energii z biomasy odpadowej, prowadzona jest na rynkach Portugalii oraz Wielkiej Brytanii. Polska jest jednym z kluczowych rynków dla Grupy Greenvolt. Spółka ma obecnie w realizacji projekty instalacji o łącznej mocy 6,9 GW, z czego 3,4 GW realizowane jest w Polsce.
Energa zajmuje się OZE w strukturach Orlenu
Należąca do Grupy Orlen Grupa Energa (jednostka dominująca: Energa SA z siedzibą w Gdańsku) to jedna z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jeden z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa działalność Energi obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną i cieplną oraz obrót gazem.
Własnością grupy obsługującej 3,3 mln klientów są m.in. elektrownia systemowa w Ostrołęce, elektrociepłownie w Elblągu i Kaliszu, a także elektrownia wodna we Włocławku oraz elektrownie wiatrowe i fotowoltaiczne
Jaka jest moc OZE w multienergetycznym koncernie
Do końca 2030 r. Grupa Orlen ma dysponować odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 9 GW. Wśród nich znajdą się m.in. morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, a także jednostki wytwórcze na biogaz i biometan.
W tym czasie koncern ma też produkować energię z wykorzystaniem małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). Orlen przewiduje, że do 2030 roku obniży intensywność emisji dwutlenku węgla w swoim segmencie energetyki o 40 proc. Łącznie do końca dekady koncern przeznaczy na zielone inwestycje 120 mld zł.
PR24/IAR/PAP/sw
REKLAMA
REKLAMA